У небі над селом Княгиня – тепер Великоберезнянський район Закарпатської області – 9 червня 1866-го вибухнув метеорит вагою 279 кг і розламався на майже 1200 уламків. Це найбільший метеорит з усіх, що впали на території Європи.
Через кілька днів уламок знайшов селянин Василь Крив'яник, який в урочищі Чорні Млаки неподалік села щороку косив траву. Через декілька днів після падіння метеориту він вийшов до урочища і помітив велику яму, якої доти не було. Василь Крив'яник почав розкопувати і знайшов велику кам'яну брилу. Про знахідку довідався лісничий із Великого Березного Антон Покорний. За пару волів купив цей уламок у Василя Крив'яника і перепродав Імператорському музею у Відні, де метеорит перебуває досі.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Тунгуський метеорит повалив сибірський ліс у радіусі 40 кілометрів
Для дослідження цього явища адміністрацією Ужанського комітату створено спеціальну комісію з метою зібрати та вивчити уламки метеориту. На місце падіння метеориту приїхала наукова експедиція з Відня та Будапешта, яка провела детальне обстеження на території. За результатами експедиції було знайдено ще 72 уламки. Загальна маса всіх уламків метеориту становить 500 кг. Уламки метеориту зберігаються в історичних та природничих музеях 115 міст світу.
30 червня 1908 року на Землю впав Тунгуський метеорит. Це сталося над Центральним Сибіром у межиріччі двох річок — Нижньої Тунгуски і Лєни. Політ величезної кулі-боліда супроводжувався неймовірними світловими та звуковими ефектами.
Коментарі