У Давньому Римі всі хлопчики, у тому числі й раби, з семирічного віку об'єднувалися в особливі організації – гімназіуми, що мали підготувати їх до дорослого життя. Як стверджують дослідники, ці об'єднання мали багато спільного з сучасним скаутським рухом.
Таких висновків дійшли історики Віл Вуланто з Університету Осло та Ейпріл Панді з Нью-Касла, вивчивши понад 7 тисяч папірусів давньоримського часу, знайдених у Оксирінху, що знаходиться на території сучасного Єгипту.
На думку вчених, головна мета гімназіумів – виховання законослухняних римських громадян, що здатні захистити свою державу. У цих об'єднаннях знаходив своє відображення принцип калокагатії, іншими словами: "У здоровому тілі – здоровий дух".
В гімназіумах діти міської еліти займались спортом, опановували навички боротьби, вчилися володіти зброєю. Крім того, у гімназіумах навчали читати та писати давньогрецькою мовою та латиною. Давньогрецьку вчили на прикладі творів Гомера та Каллімаха.
У той же час як діти бідніших громадян починали працювати уже у підлітковому віці. Для цього вони опановували якесь ремесло, наприклад, ткацтво.
У той же час науковці звертають увагу, що дівчатка і з бідних, і з багатих родин зазвичай залишалися вдома з матір'ю, щоб опанувати навички ведення домашнього господарства і підготуватися до майбутнього заміжжя.
Науковці виявили лише один папірус, де говорилося про прийняття дівчинки на навчання. Але це був винятковий випадок – дівчинка, про яку говорилося у договорі, була не лише сиротою, а й мала виплатити борги свого покійного батька.
Коментарі