Серби збили американський літак-"невидимку" F117A 26 березня 1999 року в Югославії. Почалися 78 денне бомбардування.
Ситуація почалась загострюватись після того, як уряд Югославії у 1996–1997 роках почав переселяти сербських біженців із Хорватії та Боснії і Герцеговини на територію Косова. Це призвело до збройних конфліктів.
Рада Безпеки ООН в умовах блокування з боку Росії не могла прийняти жодної резолюції, яка б примушувала центральну владу Югославії припинити етнічні чистки.
Понад 800 тис. албанців, за даними ООН, були змушені залишити свої домівки. Альянс висловив позицію, що проведення повітряної операції є необхідним, щоб зупинити криваві бої та етнічні чистки, а також встановити тривалий мир.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 2003 року розпалася Югославія
24 березня 1999 року війська НАТО почали, без формальної згоди Ради Безпеки ООН, військову-повітряну операцію в Югославії. Основна частина операції полягала в застосуванні авіації для бомбардування стратегічних військових і цивільних об'єктів на території Сербії. Це робили військово-морські і військово-повітряні формування США, Великої Британії, Франції, Німеччини.
Протягом операції, що тривала 78 днів, літаки НАТО завдали близько 2300 ракетно-бомбових ударів по 990 об'єктах на території Сербії і Чорногорії. На Югославію було скинуто 14 тис. бомб загальною вагою більше 27 тис. тонн. Масовані бомбардування перетворили всю територію країни на зону екологічного лиха.
4 лютого 2003 року у Бєлграді відбулось засідання парламенту Сербії і Чорногорії, який проголосив створення конфедерації Союзна держава Сербії та Чорногорії.
Коментарі