Історик Євген Наконечний у своїй книзі "Украдене ім'я" дослідив історію перейменування Московії на Росію.
"У 17 сторіччі всі в Європі знали, що Русь – це край над ріками Сяном, Бугом, Дністром та Дніпром. Натомість дику азійську державу називали Московією, або німецькою Moskowitien. Після спроби перейменування в Росію і поділу її на "Великую, Белую и Малую" Русь самі московські царі та дворяни довго плуталися в назві. Назва "Московское государство" фігурує в договорі з Данією від 1701 року. В договорі з Річчю Посполитою від 8 червня 1703 року звично вживаються терміни "Монарх Московский", "Война Московская".
На початку 1703 року почала виходити перша московська газета "Ведомости о военных и иных делах, достойных знания и памяти, случившихся в Московском государстве и в иных окрестных странах" або як її скорочено називали "Ведомости московские". Лише в 1725 році видання перейменували на "Ведомости Российские".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Пишучи Russia, канцеляристи подумки "промовляли" Русь
Історик каже, що цар Петро І носився з ідеєю перенесення столиці до Києва. Фаворит царя Олександр Меньшиков вислав до посла в Копенгагені таку директиву: "Во всех курантах печатают государство наше Московским, а не Российским, и того ради извольте у себя сие престеречь, чтоб печатали Российским, о чем и к прочим ко всем Дворам писано".
"Просто Москву тоді ніхто не знав і вважав її азіатською країною. А до азіатів тоді було ставлення негативне. А Русь знали здавна. Ось чому, повернувшись з Європи, московський цар перейменував своє царство в Російське, а москалі вперше дізналися, що вони великороси. Допомогло Москві ще й те, що Українська Русь (а Україну знали на Заході тільки як Русь) була вже під Москвою. Великороси — це єдиний у світі народ, який до початку 18 ст. не мав своєї назви, а звався московським людом", – каже історик.
"Буковинський поет Юрій Федькович так писав про це: "Зведено бій під Полтавою (1709), Москалі здобули Русь, їх цар Петро присвоїв собі ім'я побідженого народу, бере титул царя Руси", – цитує Євген Наконечний.
Коментарі
69