Італійський фермер зорав поле поруч з невеликим містечком Чітта-делла-П'єве (Умбрія, центральна частина країни), коли виявив під плугом якусь порожнечу. Приїхавши на місце знахідки археологи досить швидко зрозуміли, що перед ними - непограбована гробниця етрусків.
Гробниця в Чітта-делла-П'єве знаходиться далеко від відомих етруських некрополів, можливо, тому вона і залишилася непотривоженою. Похоронна споруда складається з дромоса (коридору) і прямокутної похоронної камери. Вхід в останню був закритий двостулковими кам'яними дверима. Всередині знаходилися два саркофаги, чотири мармурових урни і різноманітний поховальний інвентар. На жаль, подробиць знахідки поки мало.
Відомо, однак, що на обох саркофагах є написи. На одному з них археологи прочитали слово "Ларіс". Це поширене серед етрусків чоловіче ім'я. Усередині саркофага знаходився скелет чоловіка, тому це ім'я, швидше за все, належало похованому. Подальша розшифровка напису , як сподіваються дослідники, дозволить дізнатися більше про похованого - наприклад, імена його батьків, а можливо, і вік.
Другий саркофаг покритий розписною штукатуркою. На ньому теж є напис, але він поки не розшифрований.
Етруски - це один з найзагадковіших народів в європейській культурі. Розквіт їхньої культури розпочався близько 900 р. до н.е. і тривав майже п'ять сторіч. Етруски прославилися своїм мистецтвом, вони були хорошими землеробами, вміли майстерно обробляти метали і не цуралися торгівлі з іншими народами. Саме тому їхня культура сильно вплинула на сусідів. Можливо, саме вони принесли виноробство на територію сучасної Франції і "навчили" римлян будувати свої знамениті дороги.
Коментарі