30 липня 1920 року у Празі створили Українську військову організацію. Головою обрали полковника армії УНР і командира січових стрільців Євгена Коновальця.
Метою організації було продовження національної боротьби за державність. Організація діяла нелегально на українських землях у складі Польщі.
Перший осередок організації виник у Львові. Крайові команди діяли у Чехословаччині, Німеччині та Литві. Вони мали налагоджувати зв'язки з українськими емігрантами, готували літературу та транспортування зброї. Через посередників спілкувалися з урядовими колами ЗУНР та УНР.
В УВО були організаційна, бойова, розвідна та пропагандистська референтури. Бойовим кістяком організації на випадок нової війни мали стати українські інтерновані частини Італії та Чехословаччини.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Їх труїли і підривали - топ-12 борців за незалежність України
Члени організації здійснювали теракти. Підпалювали будинки польських урядовців, саботували державні свята, руйнували комунікації, нищили польські національні символи. 1927-го організація почала видавати в Берліні власний тижневик "Сурма" накладом у 10 тис. примірників. Відновила й підтримувала заснований Михайлом Грушевським "Літературно-науковий вісник".
1925-го УВО відмовилася від збройної боротьби та перейшла в легальну політичну діяльність. 1929 року перетворилася на військово-політичну партію – Організацію українських націоналістів.
До 110-річчя з дня народження полковника УПА Василя Сидора на псевдо "Шелест" опублікували добірку світлин та документів. Онлайн-виставку підготували Центр досліджень визвольного руху та архів СБУ.
Коментарі