Всеукраїнський референдум щодо проголошення незалежності України та вибори 1-го президента України відбувся 1 грудня 1991 року.
У бюлетені референдуму розмістили текст Акту проголошення незалежності, ухваленого 24 серпня 1991-го. Українці могли підтвердити його чи ні. При цьому бюлетень, де були підкреслені обидва твердження чи не підкреслене жодне, визнавався недійсним.
Участь у референдумі взяли майже 32 млн чоловік. Після підрахунку волевиявлення громадян, оголосили, що схвальну відповідь дали 90,32%. При цьому не було жодного населеного пункту та жодного регіону, де ідея незалежності не отримала підтримки більшості.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Незалежність — це можливість жити за власним сценарієм
Вибори президента проходили за системою абсолютної більшості. Основними претендентами на звання 1-го президента України стали самовисуванець Леонід Кравчук та член Народного руху України В'ячеслав Чорновіл. Кравчук переміг у 1-му турі, отримавши підтримку 61,59% виборців. Чорновола підтримали 23,27%.
За добу незалежність України визнали Польща й Канада, а 4 грудня - Литва та Латвія.
19 серпня 1991-го, 29 років тому, у СРСР почався путч. Це стало початком розвалу Союзу. Наступні 3 дні були переломними в українській історії. А за 5 днів парламент ухвалить Акт проголошення незалежності України.
Коментарі