26 грудня 1922 року Український нацiональний хор під керівництвом Олександра Кошиця виступив у мексиканській столиці Мехіко-Сіті. Концерт побив світовий рекорд - понад 32 тис. глядачів.
Виступали на стадіоні "Пляца де Торос", де напередодні проходили бої кориди.
"Здавалось, що буде співати не 40 людей, а 40 мух", - згадує Кошиць про кількість слухачів.
Мексиканці назвали диригента "Божественною лисиною". Мексиканські критики почали його хвалити.
"Перший раз в житті я шкодую, що у мене немає другої руки і я не можу вам плескати", - сказав президент Мексики Альваро Обреґон. Руку він втратив на війні. Президент зізнався, що був би щасливий надіслати такий хор ворогам Мексики і перетворити їх на національних друзів.
Кошиць раніше завідував музичним відділом Міністерства освіти УНР. Мексиканські урядовці вирішили ознайомити його із заходами своєї держави в музичній галузі. Розповісти про спеціальні грантові програми уряду з відбору і матеріального забезпечення молодих музичних талантів країни.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Корифей українського театру Садовський одним з перших у Києві став їздити на автомобілі
"Заздрісно було дивитись, що інші вже мають те, що я тільки мріяв зробити в Україні", - згадує про це Кошиць. Поразка УНР позбавила його можливості повернутися додому.
У Мексиці уряд просив його лишитись і за державний кошт працювати з національною музикою. Кошиць відмовився займатися іноземними піснями.
"Якби Ви уявляли собі, які спокуси мені траплялись, щоб звернути з українського шляху, та які гарні перспективи мене чекали б, якби я пішов на чужу ниву працювати. А от же Бог допоміг мені встоятись, не згинаючи спини, і хоч нічого не маю, як і не мав, але в чужі руки не заглядав і до кінця життя докалатав на власному возі", - писав диригент у кінці життя.
В інтернет виклали запис "Щедрика", записану 1922 року. Пісню виконав Український національний хор під керівництвом Олександра Кошиця в Празі.
Коментарі