пʼятниця, 23 листопада 2018 14:06

Українська художниця відмовила відомому французу
8

Картина Башкицевої
Картина Башкицевої

23 листопада 1958-го у заможнiй родинi на Полтавщинi народилась Марiя Башкирцева. Відома як художниця та авторка щоденника.

Його вона почала писати з 15 рокiв і до смерті у 25 років від сухот. Французькою. Описувала все, що з нею відбувалося, свої думки та почуття, події. Людей і місця, де подорожувала. Вийшло 7 томів. Марія писала, розраховуючи на майбутніх читачів. Часом зверталася до них зі сторінок.

Незадовго до смерті зробила кілька спроб прилаштувати рукопис комусь із відомих письменників.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Люблю малювати очі, вони не брешуть"

1 грудня 1883-го Марія записала у своєму щоденнику: "От якби хтось цілком зрозумів би мене, перед ким я могла б вся висловитися!"

І вона затіває анонімне листування з Мопассаном. Зрозуміло, що письменник-француз не міг не відчути себе заінтригованим цими дивними, надто вченими для жінки і водночас граціозно-жіночними листами свого анонімного кореспондента.

Відбувся дивний письмовий "роман".

Вона не шукала зі знаменитим 30-річним письменником зустрічей, побачень, але її листи - талановиті, нервові, блискуче написані, з вільними посиланнями на древніх і сучасних авторів, приховано чуттєві, жіночні, дотепні, трохи сумні, зачепили болючу душу Мопассана, викликавши його на відвертість .

Башкирцева - Мопассану: "Ви сміливі - це безперечно. Я ніколи раніше не читала Вас цілком, за один прийом, а тому враження моє майже свіже. І враження це таке, що Ви, право, зловживаєте цим ... цим ... цим ... актом, завдяки яким світ продовжує своє існування. Я не вмію сказати, якому богу я служу, але Ваш бог, очевидно, цей ... цей дивний символ, який так шанували ще в віддаленій єгипетській давнині"...

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Я найду щось втішне й чарівне навіть у моїй смерті" - 133 роки тому не стало шанованої французами українки

Мопассан - анонімному кореспонденту: "Всім існуючим мистецтвам я віддаю перевагу гарненькій жінці, а хороший обід, справжній обід - я ставлю майже поряд з гарненькою жінкою".

Заінтригований письменник намагався вгадати, хто його співрозмовниця. Вона відповідала:

"Якби я не була заміжня, хіба наважилася б я читати ваші жахливі книги? Чи задоволені ви? А що якщо я чоловік?"

Він був зачарований листами української незнайомки, прагнув прочитати нові рядки, у його відповідних листах чуттєвий цинізм перемішується з глибокою відвертістю та погано прихованою ніжністю, якою зачарувала його Марі. І тільки щоб захистити себе від лавини почуттів, що насуваються, він пише Марії цінічно-дотепний лист, який вона вважатиме образливим для себе.

Відомо, що письменник полюбляв особливий тип жінок: пухленьких брюнеток, ласунок, позбавлених музичного слуху, бо сам ненавидів музику.

Тому він задає у цьому листі наступні питання:

1. Чи не занадто Ви біляві?

2. Яке у Вас вушко?

3. Чи любите Ви музику?

4. Ви ласунка?

5. Які любите парфуми?

6. Ви не худорляві?

Башкирцева відповідає Мопассану востаннє: "Ви не той, кого я шукаю. Але я нікого не шукаю, бо вважаю, що чоловіки повинні бути аксесуарами в житті сильних жінок. Неможливо поручитися за те, що ми створені для один одного. Ви не варті мене. І я дуже шкодую про це. Мені так хотілося б мати людину, з якою можна було б поговорити".

Так і не відкривши свого імені, дівчина обірвала листування. Всі спроби з боку Мопассана відновити її, зустрітися з Марі були марні. У щоденнику вона зізнавалася:

"Я шкодую, що звернулася не до Золя, а до його ад'ютанта, талановитого і навіть дуже. Одного ранку я прокинулася, відчуваючи потребу, щоб який-небудь знавець гідно оцінив, як красиво я вмію писати".

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Марію Башкирцеву її коханий пережив на 40 днів

Навіщо ж Марія Башкирцева затіяла цю авантюру-переписку? Ось як на це питання відповідає біограф письменника Мопассана Арман Лану: "Це була дівчина, примхлива і вишукана, нестерпна і зворушлива, маленька прозора істота, що кокетує перед обличчям власної смерті. Вона хотіла залишити свій щоденник якомусь письменнику. Марія чіплялася за цей щоденник, як за єдину надію пережити саму себе ... Вона думала про Мопассана як про виконавця її заповіту. Замість того, щоб прямо йому про це сказати, що його безумовно б зворушило, вона була манірною. Грубість Милого друга збентежила цю крихку оранжерейну квітку ..."

Марія Башкирцева померла 31 жовтня 1884-го у Парижі. Похована там же.

За 3 роки її мати видала щоденник після ретельного редагування. Він став дуже популярним в Європі, а потім і у нас. А Мопассан через роки, відвідавши могилу Башкирцевої, сказав:

"Це була єдина Троянда в моєму житті, чий шлях я усипав б трояндами, знаючи, що він буде такий яскравий і такий короткий!"

Зараз ви читаєте новину «Українська художниця відмовила відомому французу». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути