Ексклюзиви
понеділок, 09 листопада 2020 10:50

У Москві оголосили про створення української правозахисної організації

У Москві оголосили про створення української правозахисної організації
Серед учасників Української Гельсінської групи були дисиденти Микола Руденко, Олекса Тихий, Василь Стус, В'ячеслав Чорновіл, Юрій Литвин та інші Фото: ccl.org.ua

9 листопада 1976 року на пресконференції у Москві дисиденти оголосили про утворення Української Гельсінської групи. В УРСР виникла перша відкрита легальна правозахисна організація.

Керівником УГГ став письменник Микола Руденко. Організація мала на меті сприяти виконанню в Україні Гельсінських угод, підписаних Радянським Союзом 1975 року. Учасники збирали докази порушення прав людини в Україні, ознайомлювали із такими випадками світову громадськість.

Поширювали серед українців й відомості про Декларацію прав людини, надавали моральну і юридичну допомогу переслідуваним владою за політичними мотивами. Написали близько 30 меморандумів, декларацій, звернень, протестів.

Активну діяльність організації не могли не помітити у КГБ. Розпочалися переслідування учасників групи, яких, за різними оцінками, було 37-41 чоловік. У їхніх квартирах здійснювали обшуки та підкидали "речові докази антирадянської діяльності" - заборонену літературу, американські долари, порнографію. Чіплялись й до раритетних предметів.

Згодом проходили судилища, на яких призначали вироки за "антирадянську агітацію і пропаганду".

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Відбуваються масові політичні арешти" - Дзюба

До 1981 року арештували усіх членів організації. 22 відбували покарання в мордовських таборах, де продовжували правозахисну діяльність. 5 людей перебували в засланні, 6 - емігрували, а історик Михайло Мельник покінчив життя самогубством.

"Ми просили західних журналістів писати якомога частіше про Українську Групу, про кожну її людину. Бо це камікадзе. Терміни українцям давали найбільші. І найбільше загиблих у таборах було саме серед членів УГГ", - згадувала голова Московської Гельсінської групи Людмила Алєксєєва.

Групу вдалося відновити лише 1988-го. Її очолив політв'язень Левко Лук'яненко. В липні того ж року на її основі виникла Українська Гельсінська спілка.

Комуністична система оголосила війну українським дисидентам 1965-го. Арештовували всіх "неблагонадійних". Під час так званого першого покосу за "антирадянську діяльність" позбавили волі понад 20 українських діячів. Майже всіх заслали до трудових таборів.

Зараз ви читаєте новину «У Москві оголосили про створення української правозахисної організації». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути