
9 листопада 1976 року на пресконференції у Москві дисиденти оголосили про утворення Української Гельсінської групи. В УРСР виникла перша відкрита легальна правозахисна організація.
Керівником УГГ став письменник Микола Руденко. Організація мала на меті сприяти виконанню в Україні Гельсінських угод, підписаних Радянським Союзом 1975 року. Учасники збирали докази порушення прав людини в Україні, ознайомлювали із такими випадками світову громадськість.
Поширювали серед українців й відомості про Декларацію прав людини, надавали моральну і юридичну допомогу переслідуваним владою за політичними мотивами. Написали близько 30 меморандумів, декларацій, звернень, протестів.
Активну діяльність організації не могли не помітити у КГБ. Розпочалися переслідування учасників групи, яких, за різними оцінками, було 37-41 чоловік. У їхніх квартирах здійснювали обшуки та підкидали "речові докази антирадянської діяльності" - заборонену літературу, американські долари, порнографію. Чіплялись й до раритетних предметів.
Згодом проходили судилища, на яких призначали вироки за "антирадянську агітацію і пропаганду".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Відбуваються масові політичні арешти" - Дзюба
До 1981 року арештували усіх членів організації. 22 відбували покарання в мордовських таборах, де продовжували правозахисну діяльність. 5 людей перебували в засланні, 6 - емігрували, а історик Михайло Мельник покінчив життя самогубством.
"Ми просили західних журналістів писати якомога частіше про Українську Групу, про кожну її людину. Бо це камікадзе. Терміни українцям давали найбільші. І найбільше загиблих у таборах було саме серед членів УГГ", - згадувала голова Московської Гельсінської групи Людмила Алєксєєва.
Групу вдалося відновити лише 1988-го. Її очолив політв'язень Левко Лук'яненко. В липні того ж року на її основі виникла Українська Гельсінська спілка.
Комуністична система оголосила війну українським дисидентам 1965-го. Арештовували всіх "неблагонадійних". Під час так званого першого покосу за "антирадянську діяльність" позбавили волі понад 20 українських діячів. Майже всіх заслали до трудових таборів.
Коментарі