
Між урядами китайської династії Цін і Великобританії 29 серпня 1842-го підписано угоду, що завершила Першу опіумну війну. Через 9 місяців Нанкінський договір ратифікували імператор Даогуан і королева Вікторія.
Китайський імператор Айсіньгеро Мяньнін заборонив іноземним торговим компаніям ввозити до країни опіум та інші товари з березня 1839-го. Це призвело до першої опіумної війни та насильного відкриття Китаю для торгівлі.
Піднебесна завозила у Європу шовк, порцеляну та чай. Потім Ост-Індська торгова компанія почала продавати до Китаю опіум, вирощений в Індії. Наркотичний засіб використовували як знеболювальне. Контрабандисти швидко збагачувалися за рахунок китайського срібла. Всередині країни почали з'являтися десятки мільйонів наркоманів. У країні кожний десятий був опіумним наркоманом
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Китаї почали нападати на християн
Китай намагався протидіяти, а британське суспільство тиснуло на своїх політиків з вимогою насильного "відкриття Китаю". Китайський уряд блокував англійську торговельну факторію в Кантоні та наказав солдатам знищити близько 19 тис. ящиків і 2 тис. тюків опіуму. Англійці переселились у Макао, а британський флот без оголошення війни почав обстрілювати китайські кораблі. Імператор оголосив Китай закритим для торговців з Британії та Індії.
Велика Британія оголосила війну Китаю та перемогла його за 3 роки. Проти них виступила 220-тисячна маньчжурська восьмизнаменна армія, що не мала жодних переваг у озброєнні. Британці нав'язали країні Нанкінський договір, за яким отримали у довічне користування острів Гонконг, право відкрити торгові представництва у Шанхаї та інших містах. Тоді ж поновили активну торгівлю опіумом.
Китай 21 червня 1900-го оголосив війну Альянсу восьми держав. До кінця XIX століття Китай пережив дві Опіумні війни, після яких кожен десятий китаєць був наркоманом. Слідом за англійцями туди кинулися інші європейські держави, а також Японія і США. Китай став напівколонією цих країн. Китайцям активно насаджували християнство.
Коментарі