Французький етнограф Домінік П'єр Де ля Фліз залишив дев'ять альбомів з ілюстраціями побуту й культури українських селян середини 19 століття.
В Україну Де ля Фліз потрапив завдяки наполеонівським війнам. У французькій армії мав чин капітана Другого гренадерського полку і був помічником головного хірурга. В листопаді 1812 року під Смоленськом зазнав поранення й потрапив у полон до російської армії.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українські селяни межі 19-20 століття залюбки позували фотографам
Згодом лишився на новій території. Певний час мешкав на території Росії, а згодом осів в Україні, де одружився з Соф'єю Маркевич. Вона була племінницею російського генерал-лейтенанта Василя Гудовича. Отримав посаду лікаря Державних маєтностей Київської губернії.
У 1845 році за програмою Російського географічного товариства розпочав дослідження "медичної географії" Київської губернії з метою з'ясування впливу навколишнього середовища на здоров'я людини. Під час подорожей по селах і містечках Київщини зібрав і узагальнив чималий фактичний матеріал, на підставі якого склав комплексну характеристику життя українського населення. Дав опис розселення українців за методом історико-етнографічного районування.
Його, на перший погляд, примітивні замальовки є цінним джерелом з історії повсякдення українців. Сьогодні вони зберігаються у Києві, Чернігові та Санкт-Петербурзі.
Коментарі
1