20 листопада 1917 року у великому залі Педагогічного музею на засіданні Центральної Ради прийняли Третій універсал. У ньому проголошували Українську Народну республіку.
Центральна Рада була сформована 17 березня 1917 року в Києві з представників українських партій, наукових, громадських організацій. Керівником обрали 51-річного професора історії Михайла Грушевського. Рада починає видавати "універсали", які виконували функції актів конституційного характеру ще за часів козацтва. За місяць після створення Рада ухвалила текст I Універсалу. В ньому закликала до створення автономної української держави і скликання українських установчих зборів. У липні прийняли II Універсал, яким реалізація автономної української держави відкладалась до Всеросійських установчих зборів. Після повалення в Росії Тимчасового уряду з'явилася сприятлива ситуація для відновлення державності.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Гербом ЗУНР став золотий лев на синьому полі, гімном – пісня "Вже воскресла Україна"
Третій Універсал ліквідував приватну власність на поміщицькі, монастирські, казенні й церковні землі та проголосив їх власністю народу. Після скликання Всеукраїнських установчих зборів конфісковані угіддя мали перейти до трудящих без будь-якого викупу. Встановлювався восьмигодинний робочий день, було скасовано смертну кару. Національним меншинам в Україні надавали повні права та свободи. На 9 січня 1918 р. призначили всенародні вибори до Установчих зборів. Третій Універсал, проголошуючи Українську Народну Республіку, одночасно заявляв про прагнення, щоб "уся Російська Республіка стала федерацією рівних і вільних народів". Під владу Центральної Ради переходить 9 губерній: Київська, Подільська, Волинська, Чернігівська, Полтавська, Харківська, Катеринославська, Херсонська і Таврійська (без Криму). Долю деяких суміжних з Росією областей і губерній (Курщина, Холмщина, Воронежчина) передбачалося вирішити в майбутньому.
Наступного дня, в обід, на Софійському майдані члени Центральної Ради, Генерального секретаріату, представників іноземних місій проголосили III Універсал народу. У цей день не було занять у школах і гімназіях. У січні наступного року Мала Рада ЦР прийняла 4-й Універсал – останній. В ньому вкотре проголошувалася незалежність, суверенність УНР та прагнення до мирного співіснування з сусідніми народами.
Після антигетьманського повстання в листопаді-грудні 1918 року та відновлення УНР, тогочасна влада замість Універсалів почала видавати Декларації.
Коментарі