середа, 30 серпня 2023 08:20

Тактика "випаленої землі" принесла перемогу у війні

Тактика "випаленої землі" принесла перемогу у війні
На бік Карла ХІІ перейшов гетьман України Іван Мазепа. Картина "Карл XII та Іван Мазепа на Дніпрі після Полтави" Густава Олафа Цедерстрьома.

Північна війна за контроль над Балтикою між Швецією і Московським царством і їхніми союзниками почалася 30 серпня 1700-го. Спочатку шведський король Карл ХІІ завдавав Петрові I поразки за поразкою. Вирішальну битву 27 червня 1709-го Карл ХІІ програв. За мирним договором 1721-го Москві відійшли великі території над Балтикою.

Головною причиною війни було прагнення Росії здобути вихід до берегів Балтійського моря, що перебували тоді під контролем Швеції. Проти Швеції була створена коаліція держав, до якої входили Данія, Росія та Польща. У 1700 році данські війська ввійшли у Гольштинію, яка була в союзі зі Швецією, а польські зайняли Ліфляндію і Ригу. На допомогу їм ішли московські сили.

Спочатку шведський король завдавав Петрові I поразки за поразкою. Навесні 1708-го Карл ХІІ пішов через Білорусь на Смоленськ, а далі – на Москву. Петро І, відступаючи, наказав застосувати тактику "випаленої землі". Шведам бракувало всього – харчів, навіть води. Тож початковий план походу на Москву змінили й завернули в Гетьманщину. Восени, аби вивільнитися із щораз важчого російського підданства, на бік Карла ХІІ перейшов гетьман України Іван Мазепа. Далі йти на Москву вирішили через Полтаву.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Штурм Батурина тривав два дні: росіянам допомогли зрадники

За сувору зиму і двомісячну облогу Полтави військо короля зменшилося на третину. Вирішальну битву 27 червня 1709-го Карл ХІІ програв, бо через поранення не міг особисто командувати військом. Зрештою, воно було в півтора разу меншим за цареве: Петро I мав 45 тис. солдатів, а Карл ХІІ – 27 тис.

1718 року Карл ХІІ загинув під час бойових дій у Норвегії. На престол зійшла його сестра. За мирним договором, підписаним 30 серпня 1721-го у фінському Ніштадті, Москві відійшли великі території над Балтикою. Швеція перетворювалася на другорядну країну. А Московське царство з 1721-го стало Російською імперією.

Російські війська під проводом князя Олександра Меншикова взяли штурмом та зруйнували вщент місто Батурин - сучасний Бахмацький район Чернігівської області 13 листопада (2 листопада за старим стилем) 1708 року. Гетьманську столицю знищили за наказом царя Петра І, щоб помститися Івану Мазепі за перехід на бік шведського короля.

Зараз ви читаєте новину «Тактика "випаленої землі" принесла перемогу у війні». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 35413
Голосування Які умови миру і зупинення війни для вас прийнятні
  • Відмова від Донбасу, але вивід військ РФ з усіх інших територій
  • Замороження питання Криму на 10-15 років
  • Відмова від Криму і Донбасу за умови надання гарантій безпеки від Заходу щодо всіх інших територій
  • Зупинка війни по нинішній лінії фронту
  • Лише повне відведення військ РФ до кордонів 1991-го
  • Ваш варіант
Переглянути