
Тиміш Хмельницький одружився із донькою молдавського господаря Розандою Лупул 21 серпня 1652 року. Шлюб сприяв українсько-молдовському союзу і поєднав родину Хмельницьких із найвпливовішими родами Литви та Польщі.
Одруженню передували масштабні події. В Україні тривала національно-визвольна війна проти Речі Посполитої під проводом Богдана Хмельницького. Молдавське князівство підтримувало Польщу, тому гетьман і володарі Кримського Ханства вирішили нейтралізувати цей союз. Перший похід на Молдову козаки і татари здійснили 1650-го і захопили Ясси - столицю князівства. Тоді господар Василь Лупул пообіцяв Хмельницькому політичний союз, а наміри підтвердив згодою видати 20-річну доньку за 18-річного сина гетьмана. Втім, після поразки козаків під Берестечком 1651-го, порушив обіцянку.
Відновивши сили після Берестечка, козаки і татари знову рушили на Молдову і перемогли польське військо коронного гетьмана Мартина Калиновського, що заступило їм шлях неподалік урочища Батіг - тепер у селі Четвертинівка Вінницької області.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Козаки оточили та знищили військо коронного гетьмана
"Хмельницький повернувся в Чигирин, випроводив сина Тимоша на весілля до молдавського господаря, а для супроводу виділив 12-тисячний загін козаків. Коли вони підійшли до Ясс, їх зустрів двірник господаря, а також сам молдавський воєвода з боярами і, дозволивши себе поцілувати, повів гостей у столицю. Там почали гуляти весілля. Панна воєводівна, виказуючи свою прихильність до Хмельниченка і доводячи, що охотою заміж іде, наказала дружкам на весіллі співати руські (українські - Gazeta.ua ) пісні", - писав козацький літописець Григорій Грабянка.
Шлюб став важливим для родини Хмельницьких. Сестра княгині Марія була дружиною великого литовського гетьмана Януша Радзивіла. Втім, пожити довго і щасливо Тиміш і Розанда не змогли. Змовники спробували позбавити Василя Лупула влади. Володар утік в Україну, а дружину, доньку і скарби наказав заховати в Сучавській фортеці, яку обложили війська трансільванського князя Дьєрдя II Ракоці.
1653 року Тиміш кинувся на допомогу нареченій, пробився до фортеці, однак під час одного з обстрілів укріплень зазнав смертельного поранення. Згодом козаки капітулювали і повернулися із Розандою і тілом Тимоша в Україну. Жінка народила хлопчиків-близнюків. Деякий час жила у Суботові - родинному хуторі Хмельницьких. Пізніше повернулася в Молдову, де 1687-го її схопили вояки Речі Посполитої і стратили, як невістку Хмельницького.
18 серпня 1649 року Богдан Хмельницький підписав із польським королем Яном II Казимиром Зборівський мирний договір.
Україна на території Київського, Брацлавського та Чернігівського воєводств отримала автономію. На території Гетьманщини не мали права перебувати війська Речі Посполитої та євреї. Козацький реєстр встановили в розмірі 40 тисяч осіб.
Угода стала першою в історії української козацької держави.
Коментарі