пʼятниця, 10 січня 2020 10:54

Створили трудову армію

Створили трудову армію
Створення трудових армій розпочали з німців, пізніше примусово долучили й інші "неблагонадійні" народи. Фото: russian7.ru

Державний комітет оборони СРСР ухвалив постанову "Про порядок використання німців-переселенців призовного віку від 17 до 50 років" 10 січня 1942-го. В країні розпочалося створення трудових армій з "неблагонадійних громадян" – системи примусової трудової повинності.

Близько 120 тис. німців-чоловіків, придатних до фізичної праці, виселених у віддалені області СРСР, мобілізували у робочі колони на весь час війни. З них 45 тис. підпорядковувалися НКВС СРСР. Чоловіків відправили на лісозаготівлі та будівництво заводів при таборах ГУЛАГу. Решта, близько 40 тис, підпорядковувалися Наркомату шляхів сполучення та прокладали залізниці.

Німці мали з'явитись у збірні пункти в зимовому одязі, із запасом білизни, постільними речами, кухлем, ложкою і 10-денним запасом харчів. На виконання наказу давалися 20 діб.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вийде друком книга про примусових робітників часів нацизму

Під кінець року система трудових армій значно розширилася. До неблагонадійних громадян віднесли фінів, угорців, румунів, греків. Потрапили у список й українці, білоруси, росіяни та народності Росії – башкири, калмики, татари тощо. Трудову повинність мали виконувати й жінки, які не були вагітними та мали дітей старше 3 років.

На роботу йшли строєм під командою начальника колони. Всі порушення фіксувалися в особистих справах "трудармійців". За дезертирство і відмову від виходу на роботу застосовувалася вища міра покарання – розстріл.

Трудові армії розформували за 2 роки після завершення війни. Вцілілим "неблагонадійним" дозволили повернутися до місць їх постійної висилки.

Перший етап трудової мобілізації розпочався з України. 31 серпня 1941-го ЦК ВКП(б) видав постанову "Про німців, які проживають на території Української РСР". Усі чоловіки призовного віку мали стати до трудових робіт.

Зараз ви читаєте новину «Створили трудову армію». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути