18 жовтня 1867 року на Алясці спущено російський прапор і піднято американський. США формально вступили у права володіння над величезною північноамериканською територією, проданою Росією за 7,2 мільйона доларів.Свято, засноване в честь цієї події, отримав назву День Аляски в Америці (Alaska Day in United States).
"Сделка эта смогла бы быть основана на следующем расчете, – пише міністр морських справ Росії адмірал Фердинанд Врангель (1796–1870) у секретній записці для імператора Олександра ІІ. – Прибыль от акций Российско-Американской компании – 3 721 400 руб. серебром. За уступку земли – столько же. Богатые угольные запасы, лед, строительный лес, рыба и превосходные морские порты представляют гражданам Соединенных Штатов огромные выгоды. Правительство Штатов не должно бы затрудняться в приобретении этих выгод этой сравнительно незначительной суммой".
30 березня 1867 року у Вашингтоні підписано договір, за яким Росія продала США півострів Аляска, Алеутські острови та острови в Беринговій протоці. Сума угоди – $7,2 млн – зараз це понад $200 млн.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:Американці не дуже хотіли купувати "скриню з льодом" - Аляску продали запівдарма
Цю територію відкрили російські дослідники Михайло Гвоздєв та Іван Федоров 1732-го. Освоєння йшло повільно. Єдиний промисел, який можна було тут розвивати – добування хутра. Але він не приносив значних прибутків. Постійно існувала загроза вторгнення Великої Британії. В середині ХІХ ст. у "Російській Америці" жили майже 10 тис. осіб. Чверть із них – росіяни, решта – корінні жителі, алеути й ескімоси.
Американці хотіли купити Аляску ще 1854-го. Але в Росії почалася Кримська війна, потім у США – громадянська. Торги велися через 12 років. На той час між державами були дружні стосунки. Загальна площа проданої сухопутної території – 1,5 млн кв. км. Тобто 1 кв. км коштував США менше $5. Також передавалося все нерухоме майно, колоніальні архіви, офіційні й історичні документи. Через півроку в тодішній столиці Аляски – Новоархангельську, який американці перейменували на Сітка, – зняли російський стяг і вивісили американський.
Для жителів Аляски передача пройшла непомітно. Лише змінили календар з юліанського на григоріанський – посунули дати на 12 днів. У російських газетах про це повідомили кількома замітками. Більшість громадян імперії не знали, що країна володіла цією територією. 1896 року на півострові відкрито великі поклади золота, нафти, міді, нікелю, вугілля, олова. А згодом тут взагалі почалася "золота лихоманка". У XX ст. геологи знайшли на цій території золото чорне — нафту. Найбільший штат США став найвигіднішим надбанням американського уряду.
Коментарі