субота, 06 лютого 2021 12:06

Станції Вернадського - 25: володіння України в Антарктиді

Станції Вернадського - 25: володіння України в Антарктиді
Члени української арктичної експедиції Роман Братчик, Віктор Павлик, Павло Крушеницький на острові Барселот, літо 1996-го. Фото: expedicia.org

Британську станцію "Фарадей" в Антарктиді урочисто передали Україні 25 років тому. Її перейменували на "Володимир Вернадський".

Gazeta.ua пропонує 9 фактів з історії станції.

1. Купити станцію "Фарадей" хотіла Південна Корея. Почувши про закриття установи британцями, посол України у Лондоні вчений-біохімік, член-кореспондент НАНУ Сергій Комісаренко почав добиватися її для своєї країни.

На користь України зіграв науковий потенціал. Британці здійснили ознайомчу поїздку 1994-го в інститути НАНУ в Києві та Харкові.

2. Попередні мешканці залишили комплекти нової термобілизни, спеціальне взуття та одяг, лижі, ліки, побутову хімію, засоби гігієни, знаряддя праці, продукти, холодильники, верстати, телевізор, музичний центр, запасний паровий котел.

3. Українські вчені 1-ї експедиції діставалися до "Фарадею" 3-ма чергами. Виліт 2-ї групи ледь не зірвався. Директор Центру антарктичних досліджень Петро Гожик у відчаї пробився на Банкову. Леонід Кучма розпорядився виділити президентський літак.

"Велетенський Ту-154 летів до Аргентини майже порожнім, нас було 18 разом з членами екіпажу. Один із супроводжуючих не розлучався з валізкою. Як виявилося, там була готівка для сплати витрат за послуги аеропорту і готель", – ділився спогадами Владислав Тимофеєв.

4. Символічний 1 фунт, який заплатили українці за станцію, британці не забрали. Вмонтували у стільницю тамтешнього бару. Монета досі знаходиться на станції.

5. Вчені з України підтримують традиції попередників. Щоп'ятниці - генеральне прибирання станції. Щосуботи - урочиста вечеря в костюмах, при краватках, у випрасуваних сорочках – щоб "не здичавіти". Святкування середини зими з купанням в океані та спортивними змаганнями, серед яких, метання китового хребця. Також на станції вихідний для кухаря у неділю. Того дня готують члени експедиції, по черзі.

6. Над станцією "Володимир Вернадський" знаходиться озонова діра. Тому високий рівень ультрафіолету. Ходять в окулярах, закривають тіло, щоб не отримати опіки та пошкодження зору.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Алкоголь від британців, бейсболки від американців - як обживалися на антарктичній станції українські вчені

За озоновою дірою спостерігали за допомогою спектрофотометра Добсона 031 "Дафні". Завдяки саме цьому приладу, британські дослідники Джон Шенклін, Джо Фарман та Браєн Гардінер 1985-го відкрили світу явище озонової діри.

7. За рік відвідує до 5 тис. туристів із усього світу. Серед них були Білл Гейтс та онука королеви Єлизавети – принцеса Анна.

8. На станції звели каплицю святого рівноапостольного князя Володимира 2011-го. Її освятив архієпископ Львівський і Галицький Августин. Капличка є найпівденнішою культовою спорудою у світі.

9. Вперше в Антарктиці впроваджено технологію з переробки твердих харчових відходів. Досвід українських учених врахований під час розроблення медичних стандартів і створення міжнародної системи охорони здоров'я в Антарктиці.

Британську антарктичну станцію "Фарадей" передали 6 лютого 1996-го українським полярникам. Це був жест доброї волі уряду Великої Британії. На її базі створили українську станцію "Академік Вернадський". Завдяки цьому Україна увійшла до числа 29 країн, які мають право голосу та вето при ухваленні міжнародних рішень щодо Антарктиди.

Наукову базу на Аргентинських островах (Західна Антарктика) британці заснували під час експедиції на Землю Греяма 1934-го. Як постійно діюча метеорологічна обсерваторія база почала працювати через 13 років. Згодом станцію перенесли з острова Вінтер на мис Марина острова Галіндез. Станція була названа базою F, пізніше - "Фарадей", на честь вченого.

Зараз ви читаєте новину «Станції Вернадського - 25: володіння України в Антарктиді». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути