7 червня християни святкують Трійцю. Вшановують Пресвяту Трійцю: Отця, Сина і Святого Духа. У народі цей день називають Зелені свята.
Святкують через 50 днів після Великодня. Звідси й ще одна назва свята – П'ятидесятниця. У цьому році дата свята збіглася як у католиків, так і у православних.
Традиції Зелених свят пов'язані з відродженням життя. Люди прикрашають будинки зеленими гілками дерев і запашними травами, які символізують все живе на землі. Зіллям і квітами прикрашають храми.
На Трійцю можна їсти все. Тому свято відзначали за обіднім столом, у колі сім'ї та близьких людей. Головним частуванням завжди був коровай. Також основними стравами були пиріжки та м'ясні страви.
Скатертину, якою застеляли святковий стіл в Трійцю, зберігали з вірою, що вона здатна притягувати заможних женихів чи працьовитих наречених.
Якщо зранку винести і покришити свіжу випічку на город, можна таким чином задобрити духів покійних родичів, щоб ті піклувалися про живих у засвітках.
У народі вірили, якщо посвататися на Трійцю й одружитися на Покрову (14 жовтня), то сімейне життя буде довгим і щасливим.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що можна їсти та робити на Петрів піст
Не варто братися за прибирання будинку. Це роблять перед святом. Прання та шиття - забороняються.
Не рекомендують на Зелені свята ходити на кладовище. Для цього є спеціальний день – Троїцька Батьківська субота - напередодні.
Не можна купатися, щоб не залоскотали русалки. Забороняється робити віники з гілок дерев, будувати дерев'яні паркани. Тобто, не використовувати природу в корисливих цілях.
На Трійцю дівчата ворожили, жінки збирали цілющі трави для лікування на весь рік. Рослини, зібрані цього дня, - потужний оберіг і ліки від багатьох хвороб. Ще виготовляли талісмани і обереги для всіх членів сім'ї.
Чоловіки та парубки організовували розваги.
Дощ на Трійцю - на сонячне і тепле літо.
Після дощу сонячна погода - значить, у цьому сезоні можна очікувати дуже багатого врожаю, особливо зернових культур, ягід та грибів.
Через тиждень після Трійці почнеться Петрів піст. У цьому році він триватиме 27 днів - з 15 червня по 11 липня.
12 липня православні віряни відзначають Петра і Павла.
Згідно з Писанням, ці апостоли прийняли святе мучеництво одного дня: 29 червня за юліанським календарем і 12 липня за григоріанським. Апостола Петра розіпнули головою вниз, апостол Павло, як римський громадянин, не міг бути страчений на хресті, тому йому відсікли голову.
У цей день прийнято прославляти і вшановувати духовну твердість, силу віри і розуму, які уособлювали святі апостоли.
Коментарі