Андріївську церкву у Києві передали у користування Вселенському патріархату. Таке рішення прийняла Верховна Рада. Gazeta.ua пропонує познайомитися із минулим цієї споруди.
Зараз вона входить до складу Національного заповідника "Софія Київська" та зачинена для реставрації.
Проект Андріївської церкви розробив архітектор італійського походження Бартоломео Франческо Растреллі. Будували її у 1747-1762-х у бароковому стилі. Належала Київському магістрату, а пізніше - міській думі.
У ній зберігалася частина мощей Андрія Первозванного. Їх привезли з Італії. Потім деякий час були мощі святої великомучениці Варвари. У 1960-х під приводом "аварійного стану" Андріївську церкву закрили. Мощі перенесли ло Володимирського собору у Києві.
У 1840-х у цокольному приміщенні Андріївської церкви знаходився притулок, у якому щодня безкоштовно годували до 500 осіб. Дозволяли залишатись на ночівлю. Його створив меценат Іван Босий-Расторгуєв.
Заборонили служити у церкві 1932-го. Розмістили в ній філію антирелігійного музею.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Птахи звили гнізда всередині Андріївської церкви
У 1941-45-х богослужіння поновлюються. 14 травня 1942-го в Андріївській церкві став єпископом Переяславським майбутній патріарх Української автокефальної церкви Мстислав Скрипник. Тут же він проводив богослужіння у 1990-1992-х.
У 1949-1960-х у цоколі храму діяла Київська духовна семінарія. Тоді настоятелем Андріївської церкви був отець Микола Капшученко – батько артистки Раїси Окіпної.
На сходах будівлі 1961-го знімали сцену одруження Проні Прокопівни та Голохвастова для фільму "За двома зайцями". З 1968-го діяв музей.
У 2001-2016-х в Андріївській церкві проходили богослужіння Української автокефальної православної церкви.
Храм занесений до каталогу "1000 чудес світу. Шедеври людства п'яти континентів", виданого у Німеччині 2002-го.
Верховна Рада передала у користування Вселенському патріархату Андріївську церкву у Києві.
Цю ініціативу президента Петра Порошенка підтримали 237 народних депутатів.
"Екзархи... не лише формально репрезентують материнську для України церкву, але і здійснюють медіаторську функцію у процесі створення єдиної помісної православної церкви в Україні. Повноцінне функціонування цього представництва потребує забезпечення спорудою, у якій посланці Вселенського патріарха матимуть змогу здійснювати богослужіння", - пояснила перед голосуванням представник президента у парламенті Ірина Луценко.
Коментарі