На військовій раді на річці Коломак 25 липня 1687-го козаки обрали гетьманом 48-річного Івана Мазепу.
Він народився 20 березня 1639-го в селі Мазепинці під Білою Церквою. Вчився в Києво-Могилянському колегіумі, потім — в єзуїтському колегіумі у Варшаві. Прийнятий при дворі польського короля Яна Казимира. Перейшовши до козаків, Мазепа поступив на службу до гетьмана Дорошенка і дослужився до звання генерального писаря.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Іван Мазепа одружився з удовою
Осаула Івана Мазепу підтримували не всі козаки. Він користувався підтримкою старшини, заручився підтримкою московської царівни Софії і її фаворита Василя Голіцина. Росіянини підтримали Мазепу на виборах. На Раді присутні були 800 кінних і 1,2 тис. піших козаків. Старшина, яка стояла в перших рядах, вигукнула ім'я Мазепи - так він був обраний гетьманом.
У 1708 році він перейшов на бік противника Московської держави в Північній війні — шведського короля Карла XII, майже за рік до його розгрому московською армією.
За виступ проти московського царя його позбавили титулів і нагород, які він отримав в Російській імперії. Російська Православна Церква зрадила Мазепу анафемі.
2 вересня 1709 року Іван Мазепа помер у селі Варниця під стінами Бендерської фортеці.
Мати гетьмана Мазепи Марина Мокієвська (близько 1623–1707) походила з родини білоцерківської православної шляхти. Овдовівши 40-річною, прийняла чернечий постриг під іменем Магдалена. Із 1683-го вона вже ігуменя Києво-Печерського Вознесенського монастиря — навпроти лаври.
Коментарі