Перший Всеукраїнський з'їзд товариств "Просвіта" відбувся 6 жовтня 1918 року в Києві. Учасники ухвалили декілька програм та створили головну управу.
"Просвіта" виникла у Львові 1868 року за ініціативою греко-католицьких священників, громадських діячів та науковців. Її мета відповідала назві. Товариство сприяло культурно-освітньому і науковому розвитку українців і піднесенню їхньої національної свідомості. Учасники й меценати відкривали музеї, театри, бібліотеки, книгарні, школи.
Спочатку товариство діяло лише в Західній Україні, що перебувала під владою Австро-Угорської імперії. В Наддніпрянській Україні легально почало діяти під час революції 1905 року, коли царський уряд був змушений йти на поступки в національних питаннях.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Священник із Полтавщини вивів робітників Петербурга на мітинг
Підготовці першого з'їзду, окрім київської "Просвіти", сприяв і Жіночий український союз. Організації з різних регіонів України представляли 223 делегати. Вони обговорили першочергові завдання й підтвердили необхідність подальшої співпраці з метою піднесення національної свідомості українців. Ухвалили резолюції про шкільну та позашкільну освіту, видавничу справу, музику, театр та організацію нових просвіт.
Головою управи Всеукраїнської спілки товариств обрали видавця Василя Короліва з Полтавщини.
Юрист Сергій Шелухін виступив на XIV Всеросійському археологічному з'їзді у Чернігові 5 серпня 1908-го з доповіддю "Про стародавності і державно-правове значення назви "Україна". Уперше в історії з'їздів зробив це українською мовою.
Коментарі