четвер, 24 грудня 2020 10:48

Минає 83 роки з дня народження В'ячеслава Чорновола

Минає 83 роки з дня народження В'ячеслава Чорновола
Український політик та публіцист В'ячеслав Чорновіл походив із родини сільських вчителів. Фото: zbruc.eu

У селі Єрки Катеринопільського району Черкаської області 24 грудня 1937 року народився український політик та публіцист В'ячеслав Чорновіл. Був із родини сільських вчителів, школу закінчив із золотою медаллю.

Навчався на факультеті журналістики Київського державного університету ім. Тараса Шевченка. Під час випускного вечора пішов на Володимирську гірку і поклявся, що все життя боротиметься за Україну.

1965-го виголосив гостру антикомуністичну промову на відкритті пам'ятника Тарасу Шевченкові в селі Шешори на Гуцульщині. За місяць разом з Іваном Дзюбою та Василем Стусом виступив проти арештів української інтелігенції на прем'єрі фільму Сергія Параджанова "Тіні забутих предків" у київському кінотеатрі "Україна".За "політичне хуліганство" В'ячеславу Чорноволу влада оголосила сувору комсомольську догану. Тому не зарахували до аспірантури, куди він пройшов за конкурсом.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Любила людей і прагнула їм допомогти" - 91 рік тому народилася Алла Горська

Разом із іншими видатними діячами започаткував в Україні національно-визвольний рух шістдесятників та дисидентів. Засновник та головний редактор підпільного українського часопису "Український вісник". Член Української Гельсінської групи. Один із ініціаторів створення Української гельсінської спілки. Кілька разів ув'язнений за "антирадянську пропаганду" Перебував у мордовських таборах суворого режиму і на засланні.

Від КГБ отримав прізвисько "Нєугомонний".

"Він був наче напханий енергією, він навіть у зоні бігав, займався спортом. Багато читав, писав, покладену норму – ми шили рукавиці – виконував не за 8 годин, а за 3 – решту часу він був зайнятий сам собою", пригадував вірменський політв'язень Паруйр Айрякін.

Загалом пробув у неволі 17 років. У 1990-1992 роках — голова Львівської обласної ради. Народний депутат України з березня 1990-го. На президентських виборах 1 грудня 1991 року за В'ячеслава Чорновола проголосували 7 420 727 українців - 23,27%. Він зайняв 2-ге місце слідом за Леонідом Кравчуком.

Тричі одружений. З 1-ою дружиною Іриною Брунець мав сина Андрія, від 2-ої — Олени Антонів — Тараса. 3-ою дружиною стала дисидентка Атена Пашко.

Загинув 25 березня 1999 року за нез'ясованих обставин в автокатастрофі на шосе під Борисполем. Чимала частина суспільства досі переконана, що Чорновола прибрали як небезпечного конкурента на майбутніх президентських виборах. Похований у Києві на Байковому кладовищі на центральній алеї. У похороні взяли участь сотні тисяч людей.

Голову Львівської обласної ради В'ячеслава Чорновола висунули кандидатом у президенти України на сесії Великої Ради Народного руху України в Києві 1 вересня 1991 року. Її вів голова НРУ Іван Драч, у залі були присутні 91 зі 128 членів Ради. Підтримали кандидатуру Чорновола 57 осіб, проти висловилися 30. Під час виборчої кампанії Чорновола єдиного з усіх кандидатів не допустили до прямого ефіру. Почали ширити чутки, що скасує пенсії в разі обрання.

Зараз ви читаєте новину «Минає 83 роки з дня народження В'ячеслава Чорновола». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути