Ексклюзиви
пʼятниця, 02 квітня 2021 11:45

Помер український композитор

Помер український композитор
Максим Березовський написав оперу "Демофонт", яка вважається першою, створеною українським композитором Ілюстрація: ukrinform

Український композитор 31-річний Максим Березовський помер у Санкт-Петербурзі 2 квітня 1777 року.

Чоловік походив із козацької родини. Народився у Глухові та мав виняткові вокальні здібності. Поєднання цього сприяло успішному вступу до Глухівської музичної школи. Там готували професійних співаків для виступів безпосередньо при імператорському дворі.

Після навчання Березовський закінчив Києво-Могилянську академію, де вдосконалив музичний талант, вивчив іноземні мови. А вже 1758 року отримав відрядження до Петербурга. Став солістом у Придворній співацькій капелі князя Петра Федоровича, а вже за 2 роки виступав як співак-соліст в Італійській оперній трупі, що грала в Російській імперії. Його покровителем став граф Олексій Орлов.

1769 року Березовський отримав дозвіл та кошти на навчання в Болонській філармонічній академії. Навчався у голови академії, композитора Джованні Батіста Мартіні, який також був одним із вчителів Моцарта. 1771 року Березовський склав іспит на звання академіка філармонії в Болоньї, отримав звання маестро та стипендію від Венеції. До 1772-го написав симфонію до мажор, сонату для скрипки й чембало та духовні концерти.

За рік взявся за написання опери "Демофонт" на італійське лібрето драматурга П'єтро Метастазіо про фракійського царя Демофонта та його дітей. Опера призначалась для зимового карнавалу у Ліворно та була сприйнята тепло. Її ж слухав граф Орлов, який прибув до міста з ескадрою російських кораблів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Композитор Артемій Ведель помер, молячись у батьківському саду

Потім покровитель забрав композитора із собою до Російської імперії. На батьківщині маестро обіцяли призначення на посаду директора Кременчуцької музичної академії, яку планував створити Потьомкін. Але після річної тяганини призначили співробітником до імператорського театру і капельмейстером Придворної співацької капели.

Згодом Березовський заслаб, імовірно, помер від лихоманки. Пізніше виникали версії, що покінчив життя самогубством через кохання, злидні та неможливість створювати нові твори, через конфлікти на нових посадах, або ж вбити його наказала сама Катерина II. Але, на думку дослідників життя композитора, вони не відповідали дійсності. Адже посада капельмейстера була достатньо престижною та дозволяла творити.

Разом із композитором загинула і більшість його творів: концерти, літургії, хвалебні пісні, причасні вірші, сонати, симфонії. Збереглися лише поодинокі композиції: 12 концертів, опера "Демофонт", соната для скрипки й чембало та причасники, що і принесли йому світову славу.

Меморіальна дошка композитору зберігається на фасаді Болонської музичної академії.

Австрійський композитор 13-річний Вольфганг Амадей Моцарт 13 грудня 1769-го вирушив у перше концертне турне Італією. У поїздці його супроводжував батько.

Музичний талант у хлопчика батьки виявили у 3 роки. Батько награв йому легку мелодію на клавесині, і Вольфганг безпомилково її повторив. Перший концерт для клавесина написав у 4 роки. Хлопчик сам навчився грати на скрипці.

Родина Моцарта багато подорожувала Європою і на всіх прийомах показувала талант сина-вундеркінда. Батько і син дали концерти в Мюнхені, Парижі, Лондоні. Побували в Голландії і Швейцарії. Він міг грати із зав'язаними очима на різних інструментах, запам'ятовував і безпомилково відтворював складні мелодії.

Зараз ви читаєте новину «Помер український композитор». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути