Ексклюзиви
Четвер, 08 серпня 2019 10:01

Польща повернула частину територій українцям

Гетьман Богдан Хмельницький і король Речі Посполитої Ян II Казимир уклали Зборівську угоду 8 серпня 1649-го. За нею Польща вперше визнала Українську державу.

Угода стала наслідком Зборівської битви 6 серпня. Козаки здобули у ній перемогу, але остаточно розбити поляків не змогли. Кримський хан, який був союзником гетьмана, не мав зацікавлення у посиленні українського козацтва. Добившись своїх цілей - послаблення Речі Посполитої та козаків, татари уклали угоду із поляками. Відступили з поля бою, за що отримали дозвіл грабувати поселення та захоплювати бранців на шляху до Криму.

Автор: Ігор Крочак
  У ході Зборівської битви козаки розгромили війська польського короля Яна II Казимира
У ході Зборівської битви козаки розгромили війська польського короля Яна II Казимира

Поляки погодились піти гетьману на поступки. Згідно зі Зборівською угодою, король визнав самоврядність Української козацької держави у межах Київського, Чернігівського та Брацлавського воєводств і верховенство гетьмана на цих територіях. Столицею Війська Запорізького обрали місто Чигирин, тепер Черкаської області. Чисельність козацького реєстру Речі Посполитої збільшилась із 6 до 40 тис. осіб. Усім передбачалося жалування 10 злотих на рік.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Зборівська битва: король сам виганяв шляхтичів із укриттів

Учасники повстання отримали загальну королівську амністію. У тому числі й католицькі шляхтичі, які приєднались до Хмельниччини. Сам гетьман оголосив про повну ліквідацію кріпосного права на підконтрольних територіях.

Київська митрополія відновлювала усі свої права, а митрополит і 2 єпископи мали увійти до сенату Речі Посполитої.

Угода стала першим історичним прецедентом офіційного визнання ранньої української держави. Проте вона не відповідала фактичним успіхам національно-визвольної війни. Також не хотіли дотримуватися угоди і поляки. Обидві сторони розуміли, що війна продовжиться, тому за рік збирали нові сили.

Автор: narodna-osvita.com.ua
  Межі Української козацької держави визнані поляками за Зборівською угодою
Межі Української козацької держави визнані поляками за Зборівською угодою
Богдана Хмельницького обрали гетьманом Війська Запорозького 25 січня 1648-го. Цього ж року розпочалася національно-визвольна війна українського народу.

Хмельницького вважають одним із найбільш видатних керівників за всю історію української держави. Гетьман став уособленням вольового та мужнього глави держави, який міг знайти компроміс між різними верствами населення. Роки перебування Богдана Хмельницького при владі історики характеризують періодом розквіту української держави. Гетьман поставив за мету звільнити свій народ від гніту, організовуючи повстання проти польської шляхти.
Зараз ви читаєте новину «Польща повернула частину територій українцям». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі