Бійці Української повстанської армії навіть в умовах підпілля намагалися відзначати релігійні свята. На Різдво при можливості поширювали вітальні листівки. Їх виготовляли у підземних друкарнях або власноруч.
Про це розповів директор львівського музею "Тюрма на Лонцького" Руслан Забілий, пише "Історична правда".
Зазвичай листівки робили за допомогою друкарських машинок. Оздоблювали простими малюнками або візерунками із комбінації літер. Додавали текст привітання. Така листівка була виготовлена у 2 або 3 кольорах.
Рідкісними, але більш художніми були листівки, які робили методом штампування. Їх повстанці розмальовували акварельними фарбами. Щоб виготовити такий продукт, бійці мали витратити багато часу. Тому мали змогу займатися творчістю тільки у криївках.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Сь Рождеством Христовым" - вінтажні різдвяні листівки початку ХХ століття
Із 1946 року різдвяні листівки УПА друкувалися за кордоном. Це були якісні поліграфічні вироби, які замовляли закордонні частини ОУН. До роботи залучали друкарні Німеччини та США. В основному такі листівки поширювалися серед української діаспори. Отримані від продажу кошти направляли на підтримку українського підпілля. Безпосередньо до повстанців потрапляла невелика частина таких листівок. Їх доставляли закордонні кур'єри.
У 1960-х роках різдвяні листівки з Великобританії чіпляли на ялинку. Вважали їх прикрасами, бо мали витончене оздоблення. Історія про родину, яка отримала таку листівку - в матеріалі Gazeta.ua.
Коментарі