У Примор'ї стала відома вся правда про загибель під час російсько-японської війни одного з перших російських міноносців. Після довгих пошуків дайвери виявили затонулий бойовий корабель. Також вдалося знайти свідчення очевидців тієї катастрофи біля берегів Владивостока.
Кораблі патрулювали узбережжя на випадок атаки японців. Міноносець вибухнув 4 липня 1904 недалеко від маяка на острові Скриплева, це всього в 3 км від приморській столиці. Пошкоджений корабель встиг сфотографувати військовий фотограф. Командуванню доповіли: підняти бойову одиницю на поверхню і повернути після ремонту в лад неможливо.
"Японці постійно виставляли міни, намагаючись блокувати російські морські бази. Міноносець вийшов на бойове патрулювання вранці і вибухнув на міні кормою. Мабуть, в той день була погана видимість", - розповідає в ефірі каналу НТВ Михайло Ігнатов, фахівець сектору вивчення Приморського краю Російського географічного товариства.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Дайвери виявили біля Севастополя цвинтар затонулих кораблів
За офіційною версією, врятуватися вдалося всім членам команди. Команда налічувала 22 особи. Але розсекречений рапорт капітна судна повідомляє інші відомості - без вісти ніби-то зник матрос Іван Ларіонов.
Наступного разу оглянути останки міноносця спробували вже наприкінціі радянської епохи і в середині 90-х, однак розшукати всіма забуте судно через десятки років після катастрофи не вдалося тоді ні військовим фахівцям, ні любителям історії з дайверського клубу.
Удача посміхнулася тільки тепер. Пошукачам з Приморського відділення "Російського географічного товариства" пощастило з погодою більше за попередників. На 30-метровій глибині вони виявили той самий міноносець, що підірвався на японській міні.
Роман Фадєєв з Товариства вивчення Амурського краю повідомив: "Надводна частина корпусу була зроблена з металу, порядка 3,5 міліметрів. Тож за стільки років вона згнила".
На дні покояться вцілілі парові котли, механізми машинного відділення, якір і навіть частина торпедної установки. Але головною знахідкою вчені називають елеватор - такі встановлювалися на перших російських міноносцях.
Коментарі
1