На раді української старшини в Глухові графа Кирила Розумовського 4 березня 1750 року обрали гетьманом України. Самого претендента на булаву не було - його обрали заочно.
Кирило Григорович Розумовський (1728—1803) походив з родини городового козака Григорія Розума. В1731 році російський полковник Федір Вишневський забрав юнака до Петербурга в хор при царському дворі. Красивого співака покохала царівна Єлизавета Петрівна. Через кілька років, вже під прізвищем Розумовського, він став управителем двору і маєтків царівни.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Україну відвідав нащадок останнього запорізького гетьмана
Прихильна до України Єлизавета 5 липня 1747 року підписала указ "Об избрании в Малороссии гетмана за прежними правами и обычаями". Ішлося в ньому і про фактичне призначення гетьманом її фаворита. Але Кирило Розумовський не спішив змінювати бурхливе придворне життя на державні клопоти правителя. Справа затягнулася на три роки.
До гетьманської резиденції в Глухові він прибув у липні 1751-го наступного року. Він не любив цього міста й одразу заявив про намір перенести столицю до Батурина. Столичний архітектор шотландець Чарльз Камерон будував йому в там палацовий комплекс.
Історики сперечаються, ким більше був Кирило Розумовський: українським гетьманом чи російським графом. 1754 року він ліквідував митні збори на українсько-російському кордоні. За це отримав із прибутків прикордонних митниць 50 тис. руб. щорічної компенсації у власну кишеню. Планував переозброїти військо за вимогами часу й замовив у Тулі понад 20 тис. рушниць. Спорудив текстильну фабрику в Батурині.
6 липня 1761-го своїм універсалом заборонив зловживати винокурінням у Гетьманщині.
Нова цариця Катерина II змусила Кирила Розумовського відмовитися від гетьманства. Йому було пожалувано чин генерал-фельдмаршала, великі володіння в Україні та довічне грошове утримання в розмірі 60 тис, крб. щорічно. 10 листопада 1764 року оголошено маніфест про ліквідацію гетьманства.
Коментарі