Радянські війська встановили контроль над Києвом 6 листопада 1943-го та вигнали фашистів. З радянського боку в бою брали участь війська Першого українського фронту під командуванням генерала Миколи Ватутіна та Перша окрема чехословацька бригада.
Київська наступальна операція тривала з 3 до 13 листопада. Була складовою частиною Битви за Дніпро – однієї з наймасштабніших воєнних операцій у світовій історії. У ній були задіяні до 4 млн. людей з обох сторін, а втрати складали до понад 2 млн. За таємним наказом Йосипа Сталіна столицю України треба було взяти до чергової річниці більшовицького перевороту.
Радянські війська зазнали найбільших втрат за всю війну. У дивізіях, що брали участь у боях за дніпровські плацдарми, залишилося 25–30% особового складу.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Україна відзначає День визволення від фашистських загарбників
На початку листопада німецькі окупанти почали палити Київ. Всього в місті на цей час нараховувалося близько 100 тис. мешканців, тобто лише десята частина довоєнного населення.
1 листопада розпочався штурм. Окупанти не очікували раптового удару. Разом із солдатами ворогу протистояли підпільники та партизани.
У ніч на 6 листопада передові частини Червоної армії вступили у майже порожнє палаюче місто. О 4.00 доповіли про звільнення столиці України. 7 листопада радянські війська увійшли до Фастова, 12 листопада — Житомира. До 25 листопада вийшли на лінію Мозир-Коростень-Черняхів.
28 жовтня 1944 року з території України витурили останнього солдата нацистського рейху. Першими від німецької армії звільнили населені пункти в районі Східного Донбасу в грудні 1942 року.
Коментарі