понеділок, 06 листопада 2023 09:30

Окупанти спалили Київ

Окупанти спалили Київ
Бій за Київ відбувся у листопаді 1943 року Фото: istpravda.com.uа

Радянські війська встановили контроль над Києвом 6 листопада 1943-го та вигнали фашистів. З радянського боку в бою брали участь війська Першого українського фронту під командуванням генерала Миколи Ватутіна та Перша окрема чехословацька бригада.

Київська наступальна операція тривала з 3 до 13 листопада. Була складовою частиною Битви за Дніпро – однієї з наймасштабніших воєнних операцій у світовій історії. У ній були задіяні до 4 млн. людей з обох сторін, а втрати складали до понад 2 млн. За таємним наказом Йосипа Сталіна столицю України треба було взяти до чергової річниці більшовицького перевороту.

Радянські війська зазнали найбільших втрат за всю війну. У дивізіях, що брали участь у боях за дніпровські плацдарми, залишилося 25–30% особового складу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Україна відзначає День визволення від фашистських загарбників

На початку листопада німецькі окупанти почали палити Київ. Всього в місті на цей час нараховувалося близько 100 тис. мешканців, тобто лише десята частина довоєнного населення.

1 листопада розпочався штурм. Окупанти не очікували раптового удару. Разом із солдатами ворогу протистояли підпільники та партизани.

У ніч на 6 листопада передові частини Червоної армії вступили у майже порожнє палаюче місто. О 4.00 доповіли про звільнення столиці України. 7 листопада радянські війська увійшли до Фастова, 12 листопада — Житомира. До 25 листопада вийшли на лінію Мозир-Коростень-Черняхів.

28 жовтня 1944 року з території України витурили останнього солдата нацистського рейху. Першими від німецької армії звільнили населені пункти в районі Східного Донбасу в грудні 1942 року.

Зараз ви читаєте новину «Окупанти спалили Київ». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути