Воронцовський маяк в Одесі 30 листопада 1867-го оснастили електричними лампами. Він став четвертим у світі електричним маяком.
Найперший маяк Одеси закладений 1815-го на мисі Великого Фонтану. Добудований при генерал-губернатореві князеві Воронцову і відкритий 6 грудня 1827-го. Отримав в народі назву Воронцовського. 1863-го спорудили чавунну башту витонченої маякової архітектури, що звужувалася догори. Нагорі 30-м маяка перед рефлекторами запалювалися 13 ламп з деревним або сурепним маслом, світло від яких було видно на 20 миль.
1867-го з Парижу привезли освітлювальний апарат системи Френеля. Так маяк став електричним.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Одне з чудес світу зруйнував землетрус
В період героїчної оборони Одеси вежу маяка підірвали. Радянські війська висадили його в повітря, щоб німці не могли цілитися і орієнтуватися по ньому на Одеський порт. Новий Одеський маяк заввишки 27 м був побудований 1954-го. Вежа була білого кольору, ліхтарі - червоного.
Зараз Воронцовський разом з сусідніми Одеським, Іллічівським і Григорівський маяками забезпечує безпечне плавання на підходах до трьох найбільших Чорноморських портів - Одесі, Іллічівську та Южному.
В Одесі спалахнула епідемія чуми 2 серпня 1812-го. За рік померло більше 2,5 тис. людей. Хвороба ширилася в Стамбулі, на Кавказі та у володіннях Туреччини на річці Дунай. До Одеси її завезли грецькі купці. В готелі для акторів померли три актриси, які купили шалі у греків.
У січні 1813-го епідемія пішла на спад. 2656 одеситів померли від чуми. Це десята частина населення міста.
Коментарі