28 вересня 60 років тому не стало українського письменника і класика сатиричної прози Остапа Вишні. Gazeta.ua пропонує згадати усмішки новеліста і перечитати ТОП-10 його жартів.
1. Ви дивитесь на поплавок так, як навiть, коли були женихом, не дивилися в голубi великi-великi очi своєï коханоï... ("Короп").
2. Були б ведмедi, - довелося б багатьом мисливцям рушницi продати, бо нашi охотники люди тихi, сумирнi й поетично нiжнi, а ведмiдь - звiр великий і реве: може перелякати ("Мисливські усмішки").
3. Умови для мого розвитку були пiдходящi. З одного боку - колиска з вервечками, з другого боку - материнi груди. Трiшки поссеш, трiшки поспиш - i ростеш собi помаленьку. Так ото й пiшло, значить: їси - ростеш, потiм ростеш — їси ("Моя автобіографія").
4. - Як же краще, - спитаєте, - полювати: одному чи колективом? Майже однаково. Коли йдете один, то один промазуєте, коли йдете колективом, то промазуєте колективом ("Мисливські усмішки").
5. - Чотирнадцять вовкiв колись за нами з Флейтою гнались! - Ну, Петре Iвановичу! Невже таки чотирнадцять?! - Факт! Спитайте Флейту! І обидва сiрi! ("Мисливські усмішки")
6. Такого собаки я не бачив! Даси, бувало, в зуби йому записку й грошi: "Джек! Миттю пляшку вина!" За пiвгодини вже летить з вином. Тiльки не можна було бiльше грошей давать: решту обов'язково проп'є! ("Мисливські усмішки")
7. Взагалi любив я книжки з м'якими палiтурками. Їх i рвати легше, i не так боляче вони б'ються, як мати, було, побачить ("Моя автобіографія").
8. Коли роман складається з кількох книг, він уже тоді буде — "логія". Як з трьох книг — трилогія. З трьохсот книг — трьохсотлогія. А як більше, то вже буде "Рятуйтелогія" ("Дозвольте помилитись!").
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 144 роки з народження Крушельницької – топ-3 найкращих пісень співачки
9. Спільна для всіх мисливських оповідань риса — це те, що всі вони — факти, що все це насправді було, що: "розкажу, то не повірите, але це факт!" ("Як варити і їсти суп із дикої качки")
10. Письменник не так живе й не так росте, як проста собi людина. Що проста людина? Живе собi, поживе собi, помре собi. А письменник — нi ("Моя автобіографія").
Справжнє ім'я та прізвище Остапа Вишні — Губенко Павло. Народився 13 листопада 1889 на Полтавщині в багатодітній (17 дітей) селянській сім'ї. Закінчив двокласну Заньковецьку школу і Київську військово-фельдшерську школу. Працював фельдшером у Київській залізничній лікарні. У 1917 вступив на історико-філологічний факультет Київського університету. Працював у "Селянській правді" та у журналі "Червоний перець". Став основоположником жанру усмішки.
Найвідоміші твори: — цикл "Мисливські усмішки" ("Сом", "Заєць", "Лось" та інші), "Чухраїнці", "Моя автобіографія".
Коментарі