16 вересня 1979-го у східному крилі шахти "Юнком" у Юнокомунарівську - тепер Бунге, провели підземний ядерний вибух. Експеримент отримав назву "Кліваж".
Його метою було зниження напруги в гірничому масиві. На шахті фіксували велику частоту раптових викидів вугілля, породи і газу. Контрольований вибух мав перешкодити цьому.
Потужність ядерного заряду складала 0,2-0,3 Кт. Його підірвали о 9:00 ранку на глибині 903 м. між вугільними пластами "Дев'ятка" та "Цегельний". Перед тим усіх людей евакуювали до навколишніх поселень. В результаті вибуху утворилася порожнина радіусом близько 6 м. зі значно більшою зоною дроблення.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Атомну бомбу випробували на солдатах
Експеримент завершився успішно. Фахівці спостерігали значне зниження частоти викидів, а радіація була на фоновому рівні. Вугілля у шахті добували ще 23 роки, а про вплив радіації ніхто не згадував.
2018 року у так званій ДНР вирішили затопити шахту "Юнком". Учені наголошують, що такі дії можуть спричинити радіоактивне забруднення підземних вод і призвести до всеєвропейської екологічної катастрофи.
За 3 км від села Хрестище Красноградського району на Харківщині 9 липня 1972-го підірвали ядерну бомбу. Експеримент "Факел" засекретили, постраждалі не отримали компенсацій і особливого статусу.
Там відкрили поклади природного газу об'ємом 300 млрд кубометрів. 1971-го він вирвався назовні. Генсек Леонід Брежнєв для зупинки газового фонтану наказав провести ядерний вибух, щоб погасити стовп вогню та засипати свердловину. Всіх людей військові вивезли за межі 8-кілометрової зони. Вранці ядерний пристрій здетонував.
Коментарі