У Люблині 6 лютого відбулася науково-популярна конференція "Волинь–1943. Початок", присвячена польсько-українському конфліктові часів Другої світової війни, повідомляє "Польське радіо".
Термін конференції вибрано невипадково: за словами дослідника, професора Ґжеґожа Мотики, саме на початку лютого 1943 року сотня УПА Григорія Перегіняка знищила польську колонію Паросля-Перша на Сарненщині, що дало початок масовому винищенню польського населення Волині. Метою конференції, як наголошують організатори з Люблинського відділення Інституту національної пам'яті (ІНП) Польщі, є "представлення точки зору польської історіографії на це питання в опозиції до української історіографії" – підкреслює представник ІНП Маріуш Зайончковський. Для цього дослідників з України не запрошено: – Дійшло б до занедбання точок зору, не було б жодної дискусії, почалася б суперечка, – каже він.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Про Бандеру і Шухевича розповіли у музеї Шевченка
На думку більшості учасників конференції, у роботах українських істориків, серед яких найчастіше згадувався Володимир В'ятрович, заперечується чимало фактів Волинської трагедії, зокрема питання оцінки тамтешніх подій як "геноциду польського народу". Представниця співорганізатора конференції, найбільш ліберального осередка Люблина "Brama Grodzka – Teatr NN" Александра Зінчук наголошує: – Головним організатором [заходу - ред.] є ІНП, передусім програма є з їхнього боку, – говорить вона.
Александра Зінчук вказує на свій проект: "Поєднання через важку пам'ять", у рамках якого польські й українські студенти разом збирали свідчення очевидців і разом вчилися розуміти важке минуле.
За польськими підрахунками, під час Волинської трагедії загинуло до 60 тисяч поляків. У 2009 році польський Сейм визнав вбивства на Волині трагедією, що мала "характер етнічної чистки" та "ознаки геноциду".
Коментарі
34