Ексклюзиви
Понеділок, 11 лютого 2019 12:54

На конференції вчені довели абсурдність двомовності

На конференції вчені довели абсурдність двомовності
11-15 лютого 1963 року у Києві пройшла конференція мовознавців. Фото: "Толока"

11-15 лютого 1963 року у Києві відбувалася конференція з питань культури української мови.

Конференція проходила активно. За 5 днів учасники прочитали 27 доповідей, повідомляє uahistory.com.

З рук в руки передавався памфлет Івана Дзюби "Інтернаціоналізм чи русифікація?", у якому аналізувалася ситуація, коли учні могли звільнятися від вивчення української за бажанням батьків.

"Сьогодні українець, відданий справі комуністичного будівництва, має всі підстави бути неспокійним за долю своєї національності, а раз так – ніхто в світі не в силі заборонити йому про це говорити", - писав автор.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Дисидент розповів, як знищували українську мову

"Маємо вимушену, під тиском обставин і дією серйозних причин відмову частини українців від своєї мови і всі пов'язані з цим ненормальні наслідки для суспільства", - доводив Дзюба

Учасники мовної конференції довели абсурдність теорії двомовності, звернулися до уряду з вимогою надання українській мові статусу державної, запровадити українську в дошкільних закладах, у діловодстві, у видавництві книг, фільмів.

Після засудження Івана Дзюби за книгу "Інтернаціоналізм чи русифікація?" у березні 1973-го Микола Лукаш надіслав листи голові президії Верховної Ради УРСР, голові Верховного суду УРСР, прокуророві УРСР та президії Спілки письменників. Просив дозволу відбути покарання замість Дзюби - 5 років концтабору та 5 років спец поселення.

Лукаша виключили зі Спілки письменників "за порушення статуту". 20 років йому забороняли друкуватися. Лукаш не мав стабільного заробітку, розпродавав власні книжки.

Зараз ви читаєте новину «На конференції вчені довели абсурдність двомовності». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 59
Голосування Чому "Шахтар" слабко грає в обороні?
  • 1) продали Ракицького
  • 2) неуміння тренерів вирішити цю проблему
  • 3) недопрацьовує опорна зона
Переглянути
Погода