Пʼятниця, 06 квітня 2018 15:53

На давні писанки наносили календарі

На давні писанки наносили календарі
На знайдених на Тернопільщині прадавніх писанках відображено календарний цикл. Фото: "Укрінформ"

На давні писанки в Київській Русі наносили орнамент, який позначав календарний цикл. Це може бути найдавніша техніка писанкарства в Україні, вважає археолог Марина Ягодинська.

"Все це чимось схоже на прадавній календар. В Україні було виявлено майже 100 писанок давньоруських часів. Переважно це полив'яні. Вони мали жовтуватий чи зеленкуватий кольори. Орнаменти у них були у вигляді скобок або концентричних кіл. А ці, знайдені біля Крутилова на Тернопільщині, мають певні клинці, рисочки-зарубки. Все це чимось схоже на прадавній календар", - каже археолог в інтерв'ю "Укрінформу".

Давньоруські писанки знайшли в Звенигородському урочищі на Тернопільщині. Там на давньоруському городищі-святилищі було знайдено дві оригінальні писанки з глини.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Археологи презентували писанки часів Київської Русі

Ці писанки - це різьбянки, або ще як їх називають, шкрябанки. Кожен виріб поділено на вісім нерівних частин, чимось схожих на трикутники із загадковими клинцями. Їх нанесено невідомим майстром у ХІІ чи ХІІІ ст. Клинців – сорок. Характерно, що на одній зі шкрябанок візерунок нанесено безсистемно й неакуратно. Припускають, що це робила дитина. На іншій видно певну осмисленість графічного малюнка. Зберігаються в Тернопільському обласному краєзнавчому музеї.

Писанки-сорококлинці були розповсюджені в різних регіонах України – від Галичини та Поділля аж до Кубані. Тобто всюди, де мешкали етнічні українці.

У Франції відкрили виставку "Писанка". На ній представили роботи українки з Нью-Йорка Софії Зелик. Присутнім гостям майстриня розповіла про історію появи та розвиток писанок в українській культурі, яке має своє коріння ще в язичницькій культурі. Звідти й назва виставки: "Писанка: від бога сонця до Божого Сина.

Зараз ви читаєте новину «На давні писанки наносили календарі». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 179
Голосування Скільки золотих нагород виграє Україна на Олімпіаді?
  • 1) менше трьох
  • 2) три
  • 3) більше трьох
Переглянути