Ексклюзиви
четвер, 02 серпня 2018 08:21

На будівництві щодня вмирали 700 чоловік

На будівництві щодня вмирали 700 чоловік
Будівництво Біломорсько-Балтійського каналу. Фото: russian7.ru

"Біломорсько-Балтійський канал імені Сталіна" - "Біломорканал" почав роботу 2 серпня 1933 року. Збудований у рекордно короткий термін - за 1 рік і 9 місяців. На ньому працювали в'язнів ГУЛАГу (Главное управление лагерей). Під час будівництва померло до 200 тис. робітників.

На початку 1930-х років в радянського керівництва зародилася ідея - побудувати канал, що зв'язував би Балтику з Білим морем. Ідея сама по собі не була новою. Ще за Петра І робилися спроби подібного будівництва.

Збудований між 1931 та 1933 рроками у рекордно короткий термін. На 227 кілометрах каналу збудовано 128 складних гідротехнічних споруд, у тому числі 19 шлюзів, 16 гребель, 12 водоспусків, 49 дамб та 33 штучні канали.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як спілкувалися ув'язнені ГУЛАГу

Роботи виконувались при мінімальних витратах: основним будівельним матеріалом були дерево, каміння та пісок. Асортимент засобів будівництва складали лопати, сокири та кирки. На спорудження "будови соціалізму" було кинуто сотні тисяч в'язнів ГУЛАГу - "ворогів народу" чоловіків, жінок, робітників, селян, техніків, інженерів, значну частину яких складали українці. Також тут працювало багато в'язнів із Соловецького табору. Кожний будівничий каналу позначався буквеною позначкою "з/к", що було скороченням від рос. "заключенный каналоармеец". Саме від цієї позначки пішов загальновживаний розмовний термін "зек".

На будівництві ББК постійно працювали до 100 тис. осіб. Смертність була надзвичайно висока та інколи досягала 700 чоловік на добу. Померлих від виснаження і хвороб навіть не відвозили на кладовище. Їхні тіла кидали прямо в бетон при заливці шлюзів та причальних стінок. Проте загальна кількість в'язнів не зменшувалась, оскільки на споруджуваний канал постійно привозили поповнення.

5 серпня 1933 року Біломорсько-Балтійський канал імені Сталіна відкрили офіційно.

Підрозділ НКВС, а потім МВС СРСР, що в 1930–1956 роках відповідав за систему тюрем і таборів. Політичні в'язні називали їх "малою зоною". Мали на увазі, що "великою зоною" є Радянський Союз. Через ГУЛАГ за два з половиною десятиліття його існування пройшли близько 20 млн людей.

Зараз ви читаєте новину «На будівництві щодня вмирали 700 чоловік». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути