Найбільш руйнівне виверження вулкану Етна сталося на острові Сицилія 8 березня 1669 року. Активність вулкану тривала майже три місяці. Загинуло понад 20 тисяч сицилійців, повністю знищені півсотні міст.
Вулкан Етна— найвища гора Італії, розташований південніше від Альп. В горі – до півтисячі вулканічних кратерів, кожні три місяці один з них викидає потоки лави. Після виверження руйнується одне з селищ, розташованих поруч із вулканом.
Кульмінаційний вибух стався на світанку 11 березня. Призвів до утворення гігантської тріщини довжиною 19 кілометрів і шириною близько двох метрів, яка прокреслила схил гори. Із шести кратерів почав виходити дим і розліталося біле розпечене каміння. Сьомий кратер став джерелом великого лавового потоку - головної причини загибелі людей. Під впливом землетрусів він вивергав отруйні пари і хмари попелу, язики полум'я і потоки розпечених уламків.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Плями на Юпітері і вдосконалення оптики - про що писав найдавніший журнал
Лава, яка стікала в море, змінила рельєф узбережжя острова. Замок Урсино стояв біля самого моря, виявився майже за 3 кілометри від води. Лава заповнила рови навколо замку але не пошкодила стін. Річки розплавленої лави накрили 50 міст, включаючи П'єтро, Кампоротондо, Маскаль і Мистербьянко.
Півсотні чоловіків на чолі з Паппалардо вдягають мокрі волові шкури, які захищають від високої температури. З собою беруть залізні кілки і лопати. Піднялися на гору і копають рови і насипають каміння для дамби. Так хочуть відвести потік лави від Катанії в інший бік. Група сміливців пробиває отвір в дамбі вище рівня міста, і розплавлена лава прямує через цей пролом, сповільнюючи рух головного потоку.
Але відведений потік прямує прямо до села Патерно, що в 17 кілометрах на північний захід від Катанії. Півтисячі тамтешніх міщан кинулися руйнувати дамбу Паппалардо. Лавовий потік відновив спуск прямо до міста. Вогняна річка з жахливим ревом розтікається по вулицях. З 20 000 чоловік, що населяли Катанію, врятувалися лише три тисячі. Немічні, старі і діти загинули у паніці при втечі. Багато людей задихнулися від гарячих випарів і попелу. Виверження тривало 122 дні. З кратерів витекло близько 950 млн. куб. лави.
Лондонське королівське товариство 6 березня 1665 року видало перший у світі журнал для науковців — Philosophical Transactions of the Royal Society. Він виходить дотепер. Слово "філософський" в назві означає натурфілософію, якою в той час називали природничі науки.
Коментарі