неділя, 14 лютого 2021 09:05

Маємо унікальний шанс завершити декомунізацію

Маємо унікальний шанс завершити декомунізацію
Доповідь про культ особи Сталіна зачитали наприкінці ХХ з'їзду КПРС 1956-го Фото: csdfmuseum.ru

14 лютого 1956 року в Москві розпочався XX з'їзд ЦК КПРС. Став першим після смерті Йосипа Сталіна. На ньому тодішній лідер партії Микита Хрущов виголосив доповідь про культ особи. Вона започаткувала лібералізацію суспільства.

"Хрущов не збирався руйнувати систему. Він був, можливо, останнім керівником СРСР, який щиро вірив у комунізм і збирався будувати його далі. Взявся доводити, що весь негатив радянського ладу – наслідок негативних рис характеру Сталіна та відступів від марксистсько-ленінського розуміння особи в історії. Хотів відділити злочини Сталіна від досягнень соціалізму. Подібно як у Франції 1794-го, для зупинення якобінського терору його співучасники гільйотинували Робесп'єра. Потім переклали всю відповідальність на нього. Хрущов і його прихильники зробили те саме, щоб відбілити свої постаті. Правда Хрущов зробив це з мертвим вождем. А пізніше виніс тіло з мавзолею і закопав під кремлівською стіною", - розповідає історик Ярослав Секо.

Микита Хрущов відкидав "поганого Сталіна", але противагою тому ставив "хорошого Леніна".

"Розвінчання культу особи Сталіна відбувалося через одночасне зміцнення культу Леніна і це сприйняли позитивно. До Революції гідності ми мали майже у кожному населеному пункті пам'ятники "вождю пролетаріату". Це інерція XX з'їзду", - говорит історик.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Знесли останній пам'ятник Леніну

Доповідаючи, Микита Хрущов говорив про свавілля Йосипа Сталіна щодо партапарату, про помилки під час війни з Німеччиною, які привели до значних людських жертв. Частково згадав про ГУЛАГ і депортації.

"Обмеженість була загальною рисою цієї доповіді. За словами історика Станіслава Кульчицького, доповідь Микити Хрущова радше маскувала, аніж змальовувала справжню картину минулого. Багато злочинів Хрущов вважав правильними діями. Сталінський курс не піддавався фундаментальному перегляду. З іншого боку, не згадуючи про численні злочини, фактом самої доповіді Хрущов зупинив систему масового терору жертвами якої стали мільйони радянських громадян. Напевно, більшого він зробити просто не міг і не хотів", - міркує Ярослав Секо.

Виступ Микити Хрущова започаткував часткову лібералізацію режиму.

"Доповідь про культ особи була про те як досягнути комунізму без Сталіна. Ми в Україні цей дискурс переросли. І сьогодні говоримо про завершення декомунізації. Дискутуємо про те, що Хрущов не міг сказати на ХХ з'їзді, або змовчав. Тому маємо унікальний шанс по справжньому закрити ХХ з'їзд".

Більше про XX з'їзд ЦК КПРС і початок десталінізації читайте в журналі "Країна".

5 березня 1953 року помер кривавий радянський диктатор Йосип Сталін.

1 березня на Ближній дачі охоронець виявив, що Сталін лежить на підлозі кабінету в нижній сорочці й штанах. У диктатора сталися крововилив у мозок та параліч правої сторони тіла та мовного центру. 2 березня до нього прибула група лікарів. 4 березня офіційні ЗМІ оголосили про хворобу Сталіна. 5 березня, о 21-й год. 50 хв. він помер.

У СРСР існував культ особи Сталіна, і звістка про його смерть шокувала людей. 6 березня в Колонній залі Будинку Союзів у Кремлі влаштували похорон. Сталін лежав у труні на високому постаменті серед червоних прапорів та гілок ялини. В узголів'ї Сталіна поставили велетенський герб СРСР.

Зараз ви читаєте новину «Маємо унікальний шанс завершити декомунізацію». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути