80 років тому в урочищі Сандармох Медвеж'єгорського району в Карелії, сучасна РФ, розпочалось знищення української інтелігенції.
27 жовтня 1937-го розпочався перший Соловецький етап. У його складі було 1116 ув'язнених. Серед них 170 видатних українців - драматург Лесь Курбас, літератори Микола Куліш, Валер'ян Підмогильний, Григорій Епік, Микола Зеров та інші. Вони увійшли в історію, як "Розстріляне відродження".
Їх розстріляли 3 листопада. У списках значилися "українськими буржуазними націоналістами". Крім українців, розстрілювали представників православного та католицького духовенства, кавказьких громадських діячів, вчених та юристів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Виявили поховання більше 50 розстріляних українців
Відповідальним за виконання вироків був капітан держбезпеки Михайло Матвєєв. Йому допомагали конвоїри.
Із ув'язнених лише 5 не розстріляли. 1 помер, 4 етапували в інше місце.
Органи МДБ, КДБ СРСР та ФСБ РФ приховували місце розстрілів. Його виявила експедиція правозахисної групи "Меморіал" у 1997 році.
2004 року товариство української культури "Калина" встановило в урочищі гранітних козацький хрест "Убієнним синам України". Автори проекту Микола Малишко та Назар Білик.
Українські сценаристи Сергій Дзюба та Артемій Кірсанов розповіли, яким буде фільм "Птах душі" про українського поета-дисидента Василя Стуса.
Коментарі