Перше промислове виробництво тютюну на території України відкрили 1604 року у Ромнах - теперішня Сумська область.
Що робити з тютюном, українці зрозуміли швидко. В американських колоніях плантації розвели до 1600 року, повідомляє was.media.
У 2-й пол. XVII ст. російські купці почали вивозити дешевий черкаський тютюн в Скандинавію, Прибалтику, Персію, Монголію і контрабандою в Московію. Росіяни вимінювали український тютюн на хутро у сибірських народів.
Куріння в Москві заборонили після пожежі 1634 року. Тоді вважали, що загоряння сталось через люльку. Курців сікли, виривали ніздрі, відправляли в Сибір або на плаху. Заборону 1697-го скасував Петро І. Він звик до тютюну в Європі.
У 1700-х на Гетьманщині збирали 1600 т тютюну. Його вирощували козаки, старшини і духовенство. Великими посадками володіли гетьмани Павло Полуботок і Іван Скоропадський. 1715 року Полуботок обміняв у Польщі 9 т тютюну і 3300 л горілки на 10 т міді, яку з великою вигодою продав Петру I для лиття гармат.
Козаки додавали до тютюну трави. Материнку курили від безсоння. М'яту і звіробій для заспокоєння.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Запорізькі козаки майже ніколи не носили шаровари - історик
Сухе листя і квіти терну додавали для очищення крові після поранення. Полин повинен був відігнати погані думки.
Рибалки курили буркун, який ніби то знімав спазми при стоянні в воді.
Щоб тютюн втратив поганий запах, козаки витримували його більше року. Рецепти сумішів не збереглись.
4 березня 1750-го на раді української старшини в Глухові граф Кирила Розумовського заочно обрали гетьманом України. 5 червня його офіційно затвердили гетьманом України.
Коментарі