
5 жовтня 1594 року у Брацлаві на Вінниччинні, тодішнє Брацлавське воєводство Речі Посполитої, почалося козацьке повстання під проводом Северина Наливайка.
Після походів проти Османської імперії Наливайко вимагав у польської шляхти визнати козацькі порядки. Влада вже не боялася вторгнення турків і відмовилася.
Поляки спробували вибити Наливайка з Брацлава. Козаки здійснили нічну вилазку й розгромили супротивників.
Повстанці зайняли Брацлавщину та південну Київщину. Після цього подалися на Волинь та на землі Південної Білорусі. Наприкінці 1595 року і на початку 1596-го повстання тривало на Волині, Поділлі, Київщині, частково в Галичині.
Для боротьби з українцями мобілізували коронні війська. В грудні 1595 року уряд Речі Посполитої вислав військові сили під командуванням польного коронного гетьмана Станіслава Жолкевського.
Після битви під Гострим Каменем 1596-го повстанці були змушені відступити. Шлях відступу їм відрізали коронні війська.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Уклали принизливу угоду
Навесні 1596 року відбулася битва на Солониці під Лубнами. 2 тижні козаки оборонялися. Частина старшини почала переговори з поляками. Вони видали Наливайка й інших лідерів повстання. Під час переговорів військо Речі Посполитої зненацька напало на козацький табір. Тисячі повстанців, їхніх жінок і дітей вбили.
11 квітня 1597-го Наливайка стратили.
У битві під Хотином, нині райцентр Чернівецької області, козацьке військо під проводом Петра Сагайдачного (1570–1622) разом із польським перемогло майже 100-тисячну турецьку армію 3 жовтня 1621 року.
Коментарі