30 серпня минає 77 років як на одній з житомирських вулиць вбили членів проводу українських націоналістів Омеляна Сеника та Миколу Сціборського.
Того дня у Житомирі відбувалась обласна нарада поліції з їх участю. Після завершення наради о 19.00 референти пішли до свого тимчасового помешкання. Коли проходили вулицею Гімназійною (тепер І.Франка. – Gazeta.ua) якраз навпроти місцевої гімназії, на вчинили замах. Сеник помер на місці, а важко пораненого Сціборського прооперували у міській лікарні (тепер лікарня №1). Він помер, не прийшовши до тями. Виконавця вбивства застрелив німецький солдат, який нібито проходив неподалік.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Мухарський зіграє Бандеру в новому фільмі
"Я бачив одну смерть. На Гімназичній вулиці чуємо постріли. Стріляють! Що таке?, - пригадує очевидець Валентин Максимов. - Біжимо, а нам на ту сторону Базарної, через двір, і ми вже там. Дивлюся: на правій стороні вулиці (як дивитися на Житомирський державний університет), приблизно на тому місці, де зараз Корольовське відділення Ощадбанку, лежить під парканом людина вбита, у цивільному одязі. Під нею – калюжа чорної крові. Коли ми прибігли, нікого біля трупа не було. А парканчик такий дерев'яний, за ним дерева й кущі. І той, хто стріляв, мабуть, утік через паркан у сад, а сад великий – аж до Садової вулиці. Вбитий був оунівець – вони, бандерівці і мельниківці, ніяк не могли домовитися між собою (про це я через багато років прочитав в якійсь книжці). І ми з переляку побігли назад, а вдома нас сварили: "Чого вас понесло туди? Ви знаєте, що могло б за це бути?" .
Цей кривавий злочин вже багато десятиліть залишається темною сторінкою в історії українського націоналістичного руху. Й до цих пір достеменно невідомо, хто його замовив. Одразу після вбивства мельниківці створили спеціальну слідчу комісію, проте вона так і не змогла виявити прямих доказів причетності до вбивства якоїсь зацікавленої політичної сили.
Існують три основні версії вбивства. За однією з них, вбивство здійснили бандерівці. Інша — агенти радянської розвідки.Третя говорить про те, що вбили членів Проводу Українських Націоналістів німецькі каральні органи.
26 червня 1941 року у львівській тюрмі на вул. Лонцького більшовики замордували 30-річного Юрія Шухевича, молодшого брата Романа Шухевича.
Коментарі
1