Священик Ласло Текеші виступив проти румунського президента Ніколає Чаушеску 16 грудня 1989-го. Після промови в церкві румунського міста Тімішоара його заарештували військові.
Пастор Текеші сміливо викривав сваволю чиновників і злочини комуністичної влади в Румунії. Його спробували виселити з будинку. Та парафіяни оточили дім для захисту єпископа. Пізніше до них почали приєднуватися й опозиційно налаштовані румуни. Поліція і війська розігнали демонстрантів водометами, сотня людей загинуло.
Чутки про події біля єпископського будинку збурили Тімішоару. Це стало поштовхом до початку революції. Диктатор Ніколає Чаушеску віддав наказ стріляти в маніфестантів, оголосив надзвичайний стан в країні. За різними оцінками вбили до 10 тис. людей.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Після розстрілу диктатора люди пили вино і святкували Новий рік
22 грудня Ніколає Чаушеску вимушено залишив охоплений протестами проти його правління Бухарест. Влада перейшла до Фронту національного порятунку.
Армія стала на бік протестувальників. Диктатору разом з дружиною вдалося втекти на гелікоптері.
Наступного дня румунського президента затримали й віддали під трибунал. Через кілька годин подружжя Чаушеску розстріляли. Страту транслювали у багатьох країнах світу.
У Празі 17 листопада 1989-го поліція розігнала студентську демонстрацію, приурочену до 50-ї річниці розправи нацистів над чеськими студентами. Дії чеської влади тоді спровокували хвилю протестів по всій Чехословаччині. Вони вилилися в Оксамитову революцію, що привела до падіння комуністичного режиму.
Коментарі