З початком літа стартує сезон відпусток. Багато людей люблять проводити їх біля моря. Gazeta.ua пропонує подивитися, як змінювався впродовж 120 років найдавніший пляж Одеси - Ланжерон.
Облаштовувати місцину почали, коли генерал-губернатор Новоросійського краю Олександр Ланжерон (1763-1831) побудував тут дачу. Походив із Франції, але, як монархіст за часів Великої Французької революції, вступив на службу Російської імперії. Командував Бузьким і Чорноморським козацькими військами. Після Армана Рішельє та Томаса Кобле став керівником міста Одеси. Саме за нього місто здобуло статус порто-франко – вільного порту. А також заснували Рішельєвський ліцей і ботанічний сад.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ліцей відкрили губернатор і абат
Терени Ланжерона являли собою високий і стрімкий берег. Неподалік від дачі розташовувалася Одеська фортеця та берегові батареї. 1830 року за проєктом італійського архітектора Франца Боффо до дачі побудували парадний вхід у вигляді арки. Через неї було видно море. Збереглася донині.
Після смерті Ланжерона 1831 року територію ще десятиліттями називали "дачею". Певний час там жив консул Австрійської імперії. Мав назву - Австрійський пляж.
З часом постійні зсуви ґрунту перетворили круті терени на пологий схил. Так утворився єдиний у межах тодішнього міста природний пляж. Перейшов у власність міста та його почали облаштовувати. З'явилися купальні, літній театр і буфети.
1875 року відкрили Олександрівський парк - тепер парк культури й відпочинку ім. Тараса Шевченка. Вхід на пляж коштував від 5 коп. до 15 коп., а добратися до нього можна було пішки чи каретою. З 1912-го до арки Ланжерона підвозив кінний трамвай.
"У нас в Одесі страшна спека, - засмажитися можна, та й ночами танеш, наче віск. Тому щойно настає вечір, місто порожніє. Народ роз'їжджається на Фонтани - на Великий Фонтан або на Малий Фонтан. А то й на Ланджерон. Там є все, що душа забажає, можна купатися в морі, слухати музику. І все це безплатно!", - писав письменник Шолом Алейхем у творі "Менахем-Мендл"
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Колишній голова Одеси очолив уряд Франції
1918 року приморські терени міста зазнали страшного зсуву, який знищив прилеглі будинки й більшу частину курортної зони. За відновлення взялися лише за 13 років. Укріпили схил, побудували пляжний павільйон, а на спуску до пляжу розмістили паркові скульптури - "Два шари".
"За старовинною аркою відкривається новий Ланжерон, упорядкований, у живих барвах квітників і кіосків, скель і народу, який постійно рухається", - згадував 1936-го письменник Юрій Олеша в нарисі "Стадіон в Одесі".
Учергове доброустрій пляжу провели на рубежі 1950-1960-х. Саме той час заведено вважати початком сучасного Ланжерону. Робітники побудували пірс для катерів і човників, хвилерізи, намили пісок, засадили парк Ювілейний. У 1970-х кожні 15 хв. до пірса причалювали катери Одеса - Ланжерон - Аркадія. А у 1980-х провели реконструкцію карантинного молу, що захищав порт від хвиль зі сходу й південного сходу. У цей період знищили Австрійський пляж.
2003 року на пірс Ланжерону причалив останній катер, а 2008-го його розібрали. 2017 року на пляжі змонтували артоб'єкт "Будинок сонця". Зображує двері, які в XIX ст. служили парадним входом до будинку на вулиці Рішельєвській, 21.
Нині пляж Ланжерон - один із найпопулярніших в Одесі.
Раніше публікували кольорові листівки одеської гавані, які були зроблені в 1900-1914-х.
Обживати тамтешнє узбережжя Чорного моря почали в V ст. до н. е. Тоді на місці сучасного центру Одеси ісбуло нувало стародавнє грецьке поселення Гавань Істріан. Залишки цієї колонії забудовані сучасним Приморським бульваром.
Пізніше було селище Хаджибей. Його наприкінці XVIII ст. завоювали війська Російської імперії. Тоді поселення перейменували на Одесу.
Коментарі