Найстаріший грузинський традиційний метод приготування вина у великих глиняних глечиках - квеврі, внесений до списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО.
За оцінкою фахівців, метод приготування вина в квеврі не має аналогів у світі. Це натуральний і екологічно чистий метод приготування вина, визнаний однією з найкращих виноробних технологій.
Квеврі - глиняні глечики, їх здавна використовують у всіх виноробних районах Грузії для бродіння і зберігання вина. Квеврі вкопують у землю, всередину заливають виноградний сік, потім закривають кришкою і замазують глиною. Сік бродить так кілька місяців при температурі ґрунту. Від температур ґрунту залежить в кінцевому підсумку результат. Коли вино готове, його поступово вибирають ковшиками, а порожній квеврі миють. Це довгий і складний процес, що вимагає багато води і побутової хімії.
Приміщення, де зберігаються квеврі з вином, називається марані. На території дуже занедбаних монастирів і фортець часто можна побачити залишки квеврі, які стирчать із землі. Існують величезні заводські марані, які діяли ще в радянський час. Там буває до кількох сотень квеврі під одним дахом.
Історично вино робилося тільки в квеврі. Зараз на винзаводах використовують металеві ємності. Але, наприклад, винзавод в Напареулі принципово використовує квеврі, аналогічно - мінівінзавод в Алаверди
Від України до нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО зараховано петриківський розпис.
Коментарі
2