середа, 22 травня 2024 23:00

Домовину поета на берег везли запряжені у віз люди

Домовину поета на берег везли запряжені у віз люди
Камінь на місці першої могили Шевченка у Петербурзі. Поет помер в своїй майстерні при Петербурзькій академії мистецтв. Фото: Riwnodennyk

В Успенському соборі Канева 22 травня 1861-го відслужили панахиду і на Чернечій горі перепоховали останки Тараса Шевченка.

Поет помер 10 березня в своїй майстерні при Петербурзькій академії мистецтв. Поховали митця 28 лютого на Смоленському цвинтарі в Петербурзі. Клопоти щодо перевезення тіла Тараса Шевченка в Україну взяли на себе його друзі - Михайло та Олександр Лазаревські, Пантелеймон Куліш, Григорій Честахівський.

8 травня домовину викопали. Дерев'яну труну вклали у свинцеву. А ту – в соснову домовину, оббиту по кутах залізом і стягнуту двома залізними пасами. Залізницею перевезли до Москви, а там за 10 днів прибули до Києва. До Канева Шевченка перевезли по Дніпру на пароплаві "Кременчук". Через повінь домовину на берег вивезли люди, запряжені у віз. Дві доби вона стояла в Успенському соборі. На Чернечу гору труну несли на руках. У процесії брали участь близько 2 тис. осіб.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Пам'ятник Шевченку замість Києва встановили в Каневі

Два тижні селяни плахтами, мішками, хустками носили землю, щоб насипати високу могилу. Її обклали камінням так, щоб надати вигляду степової. Встановили дубовий хрест. Люди ходили на Чернечу гору і просили зцілення від хвороб.

16 червня 1939-го у Каневі відкрили бронзовий пам'ятник Тарасу Шевченку роботи скульптора Матвія Манізера та архітектора Йосипа Лангобарда.

За наказом київського цивільного губернатора Івана Фундуклея на паромній переправі через Дніпро із села Седнева до Києва 8 квітня 1847 року заарештували поета Тараса Шевченка. Арештували як члена Кирило-Мефодіївського братства.

Зараз ви читаєте новину «Домовину поета на берег везли запряжені у віз люди». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

2

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути