Археологи підвели підсумки чергового археологічного "сезону" на Гнєздовських курганах - місці на околицях Смоленська.
Дослідження цього археологічного комплексу ведуться ще з 19 століття, проте на даний момент з 300 тисяч квадратних метрів досліджено тільки вісім.
Багато зі найдених предметів допомагають відтворити побут давніх жителів Гнєздова.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вікінги завезли мишей до Гренландії
Вільний час вони любили проводити за грою в шашки - у культурному шарі археологи виявили одну з них, яка імовірно, покотилася з грального столу.
Серед продемонстрованих археологами предметів - крихітне "навершя" від пінцета.
"Ніжки його обломалися, - розповіла Тамара Пушкіна, - а ось верхівка збереглася добре. І ми бачимо, що з металу виплавлено крихітного чоловічка. Такими пінцетами скандинави вискубували собі вуса та бороду, як диктували тодішні звичаї".
Селище в стародавньому Гнєздові, а інакше - поділ, за словами фахівців, дуже схоже на Поділ у Києві. Хоча його структура ще до кінця не з'ясована, зрозуміло, що на ньому були два озера, які використовувалися для господарських потреб. Люд, який жив на Подолі, був більшою мірою майстровий, ремісничий. Однією зі знахідок, які доводять це, є тесло з металу. Це досить рідкісний столярний інструмент, який цілком міг бути використаний при будівництві кораблів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вікінги не змогли пристосуватися до різкого похолодання в Гренландії 500 років тому
"Вперше в Гнєздові були виявлені сліди дерев'яних предметів, що не постраждали від вогню, - розповіла керівник експедиції. - Це сходи, якими люди спускалися з берега до річки. Справа в тому, що дерево, яке не перетворився на вугілля, на тутешній землі не зберігалося. Але в даному випадку законсервувати його допомогла саме вода, яка з часом підтопило берег ".
Коментарі