
Більшовицький уряд видав декрет про "червоний терор" 5 вересня 1918-го. Розпочалася масова кампанія зі знищення "ворогів революції".
"У боротьбі з контрреволюцією забезпечення тилу шляхом терору є прямою необхідністю", - обґрунтовувалося у постанові.
Більшовики прагнули посилити чекістів, спрямувавши до них якомога більше "відповідальних партійних товаришів".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Бій під Крутами: студенти затримали удесятеро більшу армію
Згідно з постановою, усіх класових ворогів мали ізолювати у концентраційних таборах. Найбільших противників жовтневого перевороту передбачалося знищувати.
"Підлягають розстрілові всі особи, приналежні до білогвардійських організацій, заколотів і заворушень. Необхідно опублікувати імена всіх розстріляних, а також підстави застосування до них цього заходу"
Червоний терор в Україні розпочався значно раніше - зі вступом більшовицьких військ Михайла Муравйова до Києва, з якого відступила Центральна Рада. У розпоряджені від 4 лютого 1918-го командир наказав "знищити всіх офіцерів, юнкерів, гайдамаків, монархістів і всіх ворогів революції". Часто жителі міста самі могли вказувати пальцем на цих "ворогів". Під час кампанії у Києві загинуло від 2-5 тис. осіб.
Відтоді терор став основним інструментом утримання влади більшовиками.
У Полтаві відзначили 100-річчя оголошення Українською Народною Республікою незалежності. У краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського показали оригінал Четвертого універсалу УНР, яких у світі нараховують до 10.
Коментарі