16 лютого 1919-го колегія Наркомату юстиції прийняла першу постанову про організацію відкриття мощей святих на території Росії.
Постанову прийняли після того, як газети написали про скандал в Олександро-Свірському монастирі в Ленінградській області. Там у раці зі срібла замість мощів святого виявили воскову ляльку.
У журналі "Революція і церква" стали публікуватися звернення громадян з проханням оглянути мощі в інших монастирях. Для цього створили спеціальні комісії, в які входили представники місцевої влади, лікар та духовенство. Процес документували на фотоплівку та складали протокол.
"Знайшли поїдені міллю ганчірки, вату, напіврозвалені людські кістки, масу мертвої молі, метеликів, личинок, в черепній коробці в провощеному папері недавнього походження і русо-рудуватму волоссі",- повідомляли про відкриття мощей російського святого Сергія Радонезького.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Польщі знищили православні храми
За офіційними даними, за 2 роки відбулося 63 публічні розкриття мощей. Більшовики вважали своїм завданням винищення культу поклоніння мертвим тілам. Дослідники вважають, що таким чином також намагалися підбурити християн на спротив та посилити репресії.
Надзвичайний церковний собор Православної автокефальної церкви України скликали у Софії Київській єпископи та священники під тиском радянських спецслужб 28 січня 1930 року. На ньому оголосять про "самоліквідацію" церкви.
Коментарі