Археологи виявили просвердлений череп у поховальній камері древнього міста Евромус, Туреччина. Вчені вважають, що він є свідченням операції на мозку, яку провели 2,2 тис. років тому. Так лікували головний біль.
Череп знайшли у єдиному екземплярі. Інші не мали подібних ознак. Знахідку можна долучити до одного з найбільш відомих прикладів найрохірургії, повідомляє lenta.ua
"Ми вважаємо, що цю операцію виконали через головний біль або проблему, пов'язану із черепом", - розповів дослідник Абузер Кизил.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Відтворили обличчя вождя, якому плем'я розтрощило голову
Аналізуючи інші останки, вчені дійшли висновку що жителі давнього Евромуса були цілком здоровими. Поруч із прооперованим черепом знайшли залишки двох новонароджених дітей і молодих жінок, очевидно, смерть настала під час пологів.
Стародавні лікарі, як правило, використовували грубі інструменти для створення отворів у кістковому каркасі голови. Це полегшувало головний біль у пацієнта та покращувало кров'яний тиск. Подібні черепа знаходили у похованнях інків у Латинській Америці.
Групу людей із деформованими черепами виявили археологи у китайській провінції Гирін. Згідно з висновками експертів, кістки належали 5-ти дорослим людям - 4-м чоловіками і жінці. Також археологи виявили залишки 4-х дітей віком від 3-х років. Вчені датували їх епохою Неоліту - від 5500 до 4900 років тому. Модифікацію черепа, як правило, виконували в дитинстві, оскільки тиск на м'який череп дитини здатен формувати його. Голову зазвичай щільно обмотували тканиною. Як недивно, така практика не мала негативного впливу на когнітивні функції мозку.
Коментарі